tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2020

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Zorlu hava şartlarının yaşandığı Antalya ve Mersin’de şiddetli fırtına ve hortum sera alanlarına ve ürünlere zarar verdi.

Ülke genelinde erken gelen bahar yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakırken, zorlu hava koşulları örtü altı ve açık arazilerde tarım alanlarında hasara yol açmaya başladı. Akdeniz’de etkili olan fırtına, yağış ve hortum afeti Antalya ve Mersin’i etkilerken, iç kesimler ise kar ve zirai don riski altına girdi.

Antalya’nın muz üretimi ve tropikal meyve bahçeleriyle özdeşleşen Gazipaşa ilçesinde dün gece başlayan sağanak yağışa kuzey yönden fırtına şeklinde esen rüzgar eklenince sera alanları zarar gördü. Aydıncık, Beyobası ve Çelıpınar mahallelerinde plastik örtüleri yırtılan seralarda sezonun ikinci ekimleri olan ürünlerde kayıplar yaşandı.

Hortum seraları yerinden söktü

Kaş ilçesinde de durum Antalya’nın doğusuna benzer durumda. Fırtınanın yanı sıra Doğantaş ve Çat yöresinde oluşan hortum sera örtülerine zarar verirken üreticiler bir seranın da yerinden sökülmesine tanık oldu. Kaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise bölgede toplam 15 üreticinin 30 dekarlık sera alanının zarar gördüğünü açıkladı.

akdeniz-de-uretime-firtina-ve-hortum-darbesi2.jpg

Fırtına kuzeye doğru yayılacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde yapılan açıklamalar, şiddetli yağış ve fırtınanın önümüzdeki günlerde Akdeniz’in yanı sıra Ege’nin kıyı kesimleri ve Marmara’nın batısına doğru ilerleyeceğini gösteriyor. İç ve batı kesimlerde 4-12 derece azalacak olan sıcaklıklarla birlikte Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneybatısında kuvvetli veya karla karışık yağmur bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.