tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.4.2012 11:12:12

Bu buluş zararlıları şeker komasına sokacak

Belli durumlarda insan sağlığı için risk oluşturan şeker maddesi yaprakbitleri için ise ölümcül olabiliyor. New York’ta bulunan Cornell ve Boyce Thompson Bitki Araştırma Enstitüsü (BTI), yaptığı çalışmayla zararlı böceklerden korunmak için yaprakbitlerinin bu duyarlılığından faydalanmayı hedefliyor.

“Yaprakbitleri ve benzer diğer böcekler bitkilerden beslenirken, bir yandan da onlara virüs, bakteri ve hastalık nedeni olan diğer mikropları taşırlar” diyen araştırmacı Angela Douglas, “Zararlı kontrolü için acilen yeni stratejiler gerekiyor, çünkü böcekler çok sayıdaki geleneksel insektiside karşı dayanıklılık geliştiriyorlar” şeklinde konuşuyor. Douglas ve diğer bir araştırmacı Georg Jander, genetik müdahaleyle bitkilerin yapısında böceklerin sindirim sistemlerini altüst edecek dozda şeker oluşmasını sağlamayı tasarlıyorlar.

Yöntem, dünya çapında etkili olan patates yaprakbiti, tatlı patates beyazsineği ve patates ağaç bitiyle mücadele amacıyla öncelikle turpgiller ve tütün bitki gruplarında denenecek. Douglas çalışmanın öneminin, bitkide hiçbir yan etki yaratmadan doğrudan böceklerin genlerinin hedef alınabilmesi olduğuna dikkat çekiyor. Douglas, “Eğer başarılı olunursa, kontrol etmenin zorluğuyla bilinen bitki virüsleriyle baş etmede yeni kapılar açacak” şeklinde konuşuyor.

Bir yandan ilaç kalıntısı tarımda hala ciddi bir sorun oluşturuyorken, genetik biliminin zararlılarla mücadele alanında verdiği yeni fikirler eski alışkanlıkların kökten değişime uğratmaya aday görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.