tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.4.2012 11:12:12

Bu buluş zararlıları şeker komasına sokacak

Belli durumlarda insan sağlığı için risk oluşturan şeker maddesi yaprakbitleri için ise ölümcül olabiliyor. New York’ta bulunan Cornell ve Boyce Thompson Bitki Araştırma Enstitüsü (BTI), yaptığı çalışmayla zararlı böceklerden korunmak için yaprakbitlerinin bu duyarlılığından faydalanmayı hedefliyor.

“Yaprakbitleri ve benzer diğer böcekler bitkilerden beslenirken, bir yandan da onlara virüs, bakteri ve hastalık nedeni olan diğer mikropları taşırlar” diyen araştırmacı Angela Douglas, “Zararlı kontrolü için acilen yeni stratejiler gerekiyor, çünkü böcekler çok sayıdaki geleneksel insektiside karşı dayanıklılık geliştiriyorlar” şeklinde konuşuyor. Douglas ve diğer bir araştırmacı Georg Jander, genetik müdahaleyle bitkilerin yapısında böceklerin sindirim sistemlerini altüst edecek dozda şeker oluşmasını sağlamayı tasarlıyorlar.

Yöntem, dünya çapında etkili olan patates yaprakbiti, tatlı patates beyazsineği ve patates ağaç bitiyle mücadele amacıyla öncelikle turpgiller ve tütün bitki gruplarında denenecek. Douglas çalışmanın öneminin, bitkide hiçbir yan etki yaratmadan doğrudan böceklerin genlerinin hedef alınabilmesi olduğuna dikkat çekiyor. Douglas, “Eğer başarılı olunursa, kontrol etmenin zorluğuyla bilinen bitki virüsleriyle baş etmede yeni kapılar açacak” şeklinde konuşuyor.

Bir yandan ilaç kalıntısı tarımda hala ciddi bir sorun oluşturuyorken, genetik biliminin zararlılarla mücadele alanında verdiği yeni fikirler eski alışkanlıkların kökten değişime uğratmaya aday görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.