tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2020

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin’in doğu ilçeleri için Meteoroloji’den yapılan kırmızı renkli alarmda sağanak yağış ve yol açabileceği afetlere karşı acil önlem çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde sağanak yağışların ardından oluşan sel ve su baskınlarıyla karşı karşıya kalan Adana’dan sonra hava koşulları bu kez de Mersin için tehlike çanlarına vuruyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “kırmızı kodlu” kuvvetli sağanak ve sel uyarısına karşı il genelinde alarm durumuna geçildi.

Meteoroloji’nin renkli kod uyarı sisteminde Mersin’in Akdeniz, Tarsus, Çamlıyayla, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçeleri için yapılan kırmızı renkli uyarıda, Çarşamba gününe kadar meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve kıyıya yakın yerlerde hortum oluşma riskine karşı can ve mal güvenliği açısından tedbirli olunması gerektiği belirtiliyor.

Bu arada mevcut risklere karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi bir kriz masası oluşturduğu belirtildi. Buna göre su baskını, buzlanma ve don riskine karşı süreç boyunca yapılacak ihbarlar üzerinden 773 personel ve 219 araçla müdahale edilecek.

Aynı şekilde Adana’nın kuzey ve batısı ile Antalya’nın doğu ilçeleri için yapılan turuncu renkli uyarıda, bu bölgelerde metrekare başına ortalama 75-200 kg oranında olması beklenen şiddetli yağışlara dikkat çekiliyor. Tüm bu bölgelerde üreticilerin de zorlu hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için ellerinden gelen tedbiri alması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.