tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.12.2019

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 61 ailenin ortak girişimiyle kurulan zeytinyağı fabrikası adadaki üretimi yeniden canlandırdı.

Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada’da üreticiler birlikte hareket etmenin ilham verici bir örneğini ortaya koydu. Adada ikamet eden 61 aile, adada uzun yıllardır sürdürdükleri tarımsal üretimi farklı bir boyuta taşıdı ve güçlerini birleştirerek 175 bin Euro’luk bir yatırımla bir zeytinyağı fabrikası kurdu.

20 günde 100 ton zeytinyağı

Bundan tam 46 yıl önce Trabzon’un Çalkara ilçesinde gerçekleşen heyelan afetinin ardından Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine göç eden 61 aile, son yıllarda iki zeytinyağı fabrikasının kapandığı ilçede üretimi yeniden canlandırmayı başardı.  

Geçmişte mandıra olarak kullandıkları tesisi zeytinyağı işleme tesisine çeviren aileler, fabrikanın açılışını bu yılki zeytin hasat sezonunun son dönemine yetiştirdi. Yalnızca 20 gün içinde 500 ton zeytin sıkılan fabrikada toplam 100 ton zeytinyağı elde edildi.

zeytinyaginda-birlikten-kuvvet-dogar2.jpg

Günübirlik üretim yapılacak

Ailelerin ortak projede bir araya gelmesini sağlayan girişimci Azmi Nafi Uygun, 170 bin zeytin ağacının bulunduğu Gökçeada’da bir sezon içinde 200 bin ton zeytinyağı elde edilebileceğini söylüyor. Adada asgari ilaç kullanımıyla üretilen zeytinlerin hızlı bozulabildiğini söyleyen Uygun, “Bu yüzden zeytinleri günlük olarak alıp günübirlik işleyeceğiz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.