tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2019

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

Buğday ve mahlut ithalatında tarife kontenjanında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi.

Son günlerde tarımsal ürünlerde ithalat konusu Türkiye’nin gündemini meşgul ederken hububat ürünlerini ilgilendiren yeni bir karar yürürlüğe girdi. 15 Aralık itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan kara göre yurtdışından ithal edilen buğday ve mahlutta gümrük vergisi uygulanmayacak.

649 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe konulan Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar’da yapılan değişiklikle birlikte, buğday ve mahlut için ayrılan tarife kontenjanı 1 milyon tondan 1,5 milyon tona çıkarıldı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gümrük vergisi olmaksızın 500 bin ton daha buğday ve mahlut ithal edebilecek.

En çok Rusya’dan buğday ithal ediliyor

Türkiye’de buğday ithalatı son yıllarda buğday ihracatına paralel olarak artmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2018’de yurtdışından satın alınan yaklaşık 2,9 milyon ton buğdayın ithalat değeri 633 bin doları buluyor. Buğday ithalatı yapılan ülkelerin başında ise yüzde 77’lik payıyla Rusya geliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.