tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.9.2019

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

71 yaşındaki üretici Hasan Bektaş, bu yıl girdiği YKS’den aldığı puanla üniversitede organik tarım eğitimi almaya hak kazandı.

Tarım insanın insanlaşma tarihinin belki de en önemli uğraşı. Tarım hem kafa hem de kol emeği isteyen zorlu bir meslek. Tarım kimileri için atadan kalma bir gelenek, bir zorunluluk; kimileri için ise yeni bir hayata başlama planının bir parçası, taze bir hayal.

Ama hepsinden öte, tarım pek çokları için bir tutku! Tıpkı Konya’nın Sarayönü ilçesinden Hasan Bektaş’ta olduğu gibi. 71 yaşında üniversite sınavına girerek organik tarım eğitimi almaya hak kazanan Bektaş’ın öyküsü tarım tutkusunun ne yaş ne de başka bir engel tanımadığının canlı bir örneği.

52 yıl sonra yeniden

Yıllarını tarıma vermiş bir üretici olan Bektaş, son 5 yıldır da solucan gübresi üretmeye başlıyor. Ancak yılların verdiği deneyimi yeterli görmeyen Bektaş, organik tarım eğitimi almak için bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor ve sonunda Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümünü kazanıyor.

okumanin-yasi-olmaz-tarimin-da1.jpg

“Okumanın yaşı olmaz” diyen Bektaş, 1967 yılında tamamladığı lise eğitiminin ardından 52 yıl sonra bugün yeniden öğrenci olacak olmanın heyecanı içinde. Yaşamı boyunca bir üniversite diploması ve üniversite kültürü eksikliği hissettiğini söyleyen Bektaş’ın hedefi ise aldığı eğitimle solucan gübresi üretimine profesyonel bir boyut kazandırmak.

Ziraat mühendisi eksikliğini giderecek

Üretim yaptığı çiftliğindeki ziraat mühendisi eksikliğini gidermek istediğini söyleyen Bektaş, “İmtihana girmeye niyetlendiğimde çevremdekiler ‘sen yaparsın’ dediler. Zor olduğunu bilsem de bu benim için artık bir görev haline gelmişti” diyor ve “Okuyacağım bölümle ilgili olarak, okulun da desteğini alabilirsem solucan gübresinin yaygınlaşmasını sağlayacağım” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.