tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.8.2019

Türkiye’nin en ünlü ceviz üreticisi!

Türkiye’nin en ünlü ceviz üreticisi!

Çanakkale’de satın aldığı arazide ceviz ve sebze yetiştiriciliği yapan ünlü oyuncu Burak Hakkı, tarımla uğraşmanın ve üretmenin keyfini sürüyor.

Suyu, toprağı ve havası bereketli güzel bir köyde ya da şehrin biraz uzağında küçük bir meyve bahçesi ya da modern bir sera kurarak üretim yapmak. Artık farklı sektörlerden farklı uzmanlık alanlarına sahip pek çok insanın ağzından buna benzer sözler dökülüyor. Kimi için bunlar hayal olarak kalsa da, hayalini gerçeğe dökenlerin çoğu ilk mahsulünü aldığında hissettiği keyifle doğru bir karar aldığını görüyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de bu gibi hayallerini gerçekleştirenler arasında pek çok ünlü isim de var. Tarımın dünyasıyla tanışan müzisyenler, oyuncular ya da iş adamları aynı zamanda geniş kitleler için ilham verici birer örnek de oluşturuş oluyor. Sevilen oyuncu Burak Hakkı da bunlardan bir tanesi.

Bölgeyi yeniden cevizle tanıştırdı

1990’lardaki modellik kariyerinin ardından pek çok sinema ve televizyon prodüksiyonunda rol alan Burak Hakkı son olarak 2017 yılında Diriliş Ertuğrul dizisindeki boy göstermişti. Ancak ünlü oyuncunun 10 yıl geçmişe uzanan ve pek çoklarının bilmediği başarılı bir kariyeri daha var.

turkiye-nin-en-unlu-ceviz-ureticisi1.jpg

2008 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Güneyli köyünde 35 bin metrekarelik bir arazi satın alan Hakkı, yaptığı araştırmalar sonunda bu bölgede 100 yıl öncesine kadar ceviz yetiştirildiğini öğreniyor ve ardından ilk işi arazisini ceviz fidanlarıyla doldurmak oluyor.

Organik sebze üretimine de başladı

Birkaç yıl içinde ceviz ağaçlarından elde ettiği ürünlerle emeklerinin karşılığını almaya başlayan Hakkı, arazisine bu kez biberden domatese farklı sebzeleri de ekmeye başlıyor. Organik tarım yöntemleriyle yaptığı üretimden başarılı sonuçlar alan oyuncunun sevenleri onun tarıma olan ilgisini ise son günlerde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar sayesinde öğrendi.

Sebze ve meyve yetiştiriciliğini kendi kendini eğiterek öğrenen Hakkı, traktör kullanımından ağaç budama işlemine kadar pek çok işin üstesinden geliyor. “Araziyle uğraşmayı çok seviyorum. Toprakla uğraşmak beni dinlendiriyor” diyen oyuncunun bundan sonraki hedefi ise yeni bir arazi daha alarak üretimini daha geniş bir alana ve daha da profesyonel bir düzeye ulaştırmak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.