tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2019

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından olan Sivas Kongresi’nin 100. yılı adına kurulan sergi, tarımdaki bu topraklardaki bir asırlık dönüşümünü en çarpıcı şekilde anlatıyor.

Tarım ile tarih arasındaki kopmaz bağlar ne kadar güçlüyse, tarımın tarihine dair bilinç sahibi olmak da bugünü anlamak için o kadar önemli. Bu bağı kurmak için en güçlü araçlardan biri olan tarım müzelerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Tarımın tarihi on binlerce yıl geri uzansa da, yalnızca yakın tarihteki gelişime bakıldığında bile baş döndürücü bir dönüşümden söz etmek mümkün. Tarımda “alet”ten “makine”ye doğru yaşanan büyük devrim bu dönüşümün odak noktalarından biri.

Sivas’ta açılacak olan “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi bu devrimin Türkiye’deki yansımasını anlatmaya hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolun en önemli duraklarından biri olan Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında kurulan sergi, ziyaretçilere bir zaman tüneli sunuyor.

Sabandan modern tarım araçlarına

Sivas Valiliği tarafından Atatürk Kongre Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen sergide, 100 yıl öncesinin Türkiye’sinde halen yaygın olarak kullanılan saban gibi geleneksel tarım aletlerinden günümüzde kullanılan modern tarım araçlarına uzanan süreç yansıtılıyor. Tarihi 50 yıl öncesine uzanan traktör ve biçerdöverler ise sergiye tam anlamıyla nostaljik bir hava katıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.