tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.8.2019

Yazır üzümünün kalbine mermer ocağı

Yazır üzümünün kalbine mermer ocağı

Antalya-Finike’nin kendine özgü Yazır üzümüyle bilinen Alacadağ mevkisinde kurulmak istenen mermer ocakları, ekoturizme açılmaya hazırlanan bölgeyi tehdit ediyor.

Kazdağları’nda binlerce ağacın kesilmesine neden olan altın madeni projesi bölgenin su kaynakları ve bitki örtüsünü riske atarken, benzeri bir gelişme bu kez de Antalya’dan yaşanıyor. Finike ilçesinde bulunan Alacadağ eteklerinde kurulmak istenen 14 adet mermer ocağı bölgedeki tarımsal üretimi tehdit ediyor.

Orman, sera ve bağ cenneti

Geçtiğimiz yıllarda da mermer ocağı projesine karşı yürütülen mücadele ile gündeme gelen Alacadağ’ın bitkisel çeşitliliği bölgeyi özel kılıyor. Yüzlerce yıllık çınar ve sedir ağaçlarının bulunduğu ve 200 dönümde seracılık yapılan bölgeyi dünyaya tanıtmak ve bölge ekonomisini geliştirmek amacıyla yörede 2 yıldır kırsal turizm çalışması yürütülüyor.

yazir-uzumunun-kalbine-mermer-ocagi2.jpg

Bölgede yer alan 6 komşu köyün muhtarlarının öncülüğünde hazırlanan ekoturizm projesi, hem yöredeki tarımı hem de tarihsel dokuyu korumak ve geliştirme çalışmalarını kapsıyor. Bu renkli coğrafyanın sembolü ise, ismini dağın eteklerindeki mahallelerin birinden alan bölgeye özgü Yazır üzümü.

“ÇED gerekli değildir” izni verilmiş

Ancak Yazır ile birlikte Gökbük, Çamlıbel, Ernez, Arif ve Yeşilköy köylerinin oluşturduğu bu doku bozulma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Yazır köyünün karşısında kurulması planlanan mermer ocağıyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bilgi almak isteyen muhtarlar, bölgede 13 adet daha mermer ocağı kurulacağını öğrendi.

Toplam 14 mermer ocağı projesinin 13’üne “ÇED raporu gerekli değildir” yönünde izin verildiği yanıtını alan muhtarlar, avukatların desteğiyle hukuki mücadele başlattı. Alacadağ’da hali hazırda aktif olan bir adet mermer ocağının dahi sedir ağaçlarını kurutacak kadar zarara yol açtığını söyleyen muhtarlar bu durumun devamının gelmesini istemiyor.

yazir-uzumunun-kalbine-mermer-ocagi3.jpg

Tarımın ve doğal yaşamın sonu olur

Projelerin iptali için yapılan başvuruda başta Yazır üzümü olmak üzere özgün ürünlerin yetiştiriciliğine zarar verileceği vurgulanırken, “Mermer ocakları peyzaj ve görüntü kirliliği oluşturarak kırsal turizmi bitirecek ve ekosistemde meydana gelecek tahribat doğal yaşamı yok edecektir” denildi.

Arif köyü muhtarı Zülfikar Tangut, mermer ocakları açıldığı takdirde bölgede tarımın biteceğini söylerken, Gökbük mahallesi muhtarı İskender Altınok ise, “Buradaki mermer işleme fabrikası zaten bıraktığı atık sularla nehrimizi kirletiyor. Daha fazlası buradaki tarımı ve doğal yaşamı tamamen öldürür” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.