tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2019

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York şehir merkezini oluşturan adalardan Staten Island’da dünyanın en modern kentsel tarım alanlarından biri yer alıyor.

Tarım nasıl kırsal bölgelerden çıkıp şehirlere taşmaya başladıysa, kentsel tarım da artık en büyük metropollerin tam kalbinde kendine yer bulmayı başarıyor. Artık Eiffel Kulesi manzaralı teraslarda da, Özgürlük Heykeli’ne nazır bahçelerde de sebze üretimi yapılan bahçeler görmek mümkün!

Bu tasviri mümkün kılan şey New York’un en kalabalık bölgelerinden olan Staten Island’da bulunan Rabbit’s Garden, yani “Tavşanın Bahçesi”. Şehrin sembolü olan Özgürlük Heykeli’ni tam karşıdan gören Staten Island Urby isimli yaşam merkezinde yer alan bu bahçe kentsel tarımın en modern örneklerinden birini oluşturuyor.

Ekolojik tarım yapılıyor

Toplam 571 daire ve 3 bin 200 metrekarelik çalışma alanına sahip Staten Island Urby kompleksinin tam ortasında bulunan Rabbit’s Garden’da biyodinamik ve ekolojik yöntemlerle sebze, yeşillik, saksı bitkileri ve çiçek türleri yetiştiriliyor. Burada yetiştirilen ürünler toptancılara, çevredeki restoran ve marketlere ve yerel ürünleri destekleyen Topluluk Destekli Tarım (CSA) iştirakine satılıyor.

new-york-a-tarimi-sevdiren-bahce2.jpg

Tarımı öğren ve kendi sebzeni üret!

Ancak Rabbit’s Garden, Staten Island’da yaşayanlar için yalnızca ticari bir anlam ifade etmiyor. Bahçede çalışan ekibin düzenlediği eğitim atölyelerine katılan herkes burada bahçıvanlık, ompostlama, tarımsal sürdürülebilirlik, aşçılık gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Bitkisel üretim sürecine katılan yaşam merkezi sakinleri için de Rabbit’s Garden bir bahçeden çok daha fazlası! Gönüllü çalışma günlerine katılanlara kendi ürettikleri taze ürünleri tüketebilme deneyimini yaşatan bahçede düzenlenen akşam yemekleri ise sosyalleşme olanağı sunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?