tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2019

Prim destekleri için son 2 gün

Prim destekleri için son 2 gün

Hububat, baklagiller ve dane mısır için verilecek fark ödemesi destekleri için başvuru süresi Salı günü sona eriyor.

Türkiye genelinde tarımsal destekler kapsamında üreticilere verilecek olan fark ödemeleri için son tarih yaklaşıyor. Buna göre 2018 yılında hububat, baklagiller ve dane mısır satışı yapan üreticilerin 30 Nisan günü mesai bitimine kadar Tarım ve Orman Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurularını tamamlaması gerekiyor.

Bu yıl buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale gibi hububat ürünleri için fark ödemeleri kilogram başına 5 Kuruş olacak belirlenirken, dane mısır üreticileri ise kilogram başına 3 Kuruş prim desteğinden faydalanacak. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagillerde ise bu oran 50 Kuruş/kg şeklinde olacak.

Yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtının olduğu tespit edilen bölgelerde ise mercimek ve nohut yüzde 50 ek destek alacak. Başvuru süreci Salı günü itibariyle sona erecek prim desteklerinden faydalanmak için üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne en geç hasat dönemi öncesinde kayıt olmuş olması gerekli.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.