tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2019

Kayısı keskin virajın eşiğinde

Kayısı keskin virajın eşiğinde

Malatya kayısısında don nedeniyle kayıp riski bugünlerde en üst düzeyde. Doğru bölgeye dikilen ağaçlar ise bu dönemi en az hasarla atlatacak.

Malatya kayısısı, Aydın inciri ile birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği statüsünde tescilli iki tarım ürününden biri. Türkiye dünya genelinde kayısı ihracatının yüzde 85’ini elini bulunduruyor. Ülke içinde üretimin 3’te 2’sinin Malatya’da gerçekleştiği düşünülürse, bu unvanın hak edildiğini söylemek yanlış olmaz.

Ancak kayısı üreticileri son yıllarda bu itibarın zedelenmemesi için adeta iklim şartlarıyla yoğun bir mücadele içinde. 2014 yılında yaşanan kayıplarla üretimin neredeyse 3’te 1 oranında düşmesi hala akıllarda. Geçtiğimiz yıl da zirai don, dolu yağışları ve yaprakdelen gibi hastalıkların etkisiyle Malatya’da kayıplar yüzde 30’lara kadar ulaşmıştı.

Umut ile endişe iç içe

Geçtiğimiz sonbahar döneminde kurdaki artışlar nedeniyle AB pazarında ihracat değeri beklenmedik şekilde düşen kayısının bu yılki performansından üreticiler umutlu. Ancak kayısı ağaçlarının çiçeklenmeye başladığı şu süreçte bu umut içinde endişeyi de taşıyor. Mart ortasından bu yana belli bölgelerde zirai donun etkisiyle görülen kayıplar bu endişeleri haklı çıkarmaya başladı.

kayisi-keskin-virajin-esiginde1.jpg

Zirai don ihbarları sıklaştı

Malatya’da özellikle bin 200 rakımın altındaki bölgelerde çiçeklenen ağaçlar dona karşı en kırılgan dönemini yaşıyor. 23-25 Mart tarihlerinde Yeşilyurt ilçesine bağlı Dilek mahallesinde don nedeniyle görülen yüzde 80’lik kayıp bunun olumsuz örneği oldu. Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, birçok bölgeden don ihbarı aldıklarını söylüyor.

Don çukurlarında kayıp şaşırtıcı değil

Bin 200 rakımın altındaki bölgelerin hava sirkülasyonu olmadığı için “don çukuru” olarak adlandırıldığını söyleyen Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise, bu bölgelerde kayısı dikilmesinin doğru olmadığını söylüyor. “Don çukuru olmayan ve rüzgar alan bölgelerde hasar oranı yüzde 10-40 arasında değişiyor” diyen Solmaz, il genelinde zirai donun kayısı rekoltesini etkileyecek düzeyde olmadığını belirtiyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.