tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2019

İhracatın kapısından döndüler!

İhracatın kapısından döndüler!

Rusya’ya gönderilen domates ve portakallarda rastlanan zararlılar nedeniyle toplam 85 tona yakın ürün iade edildi.

Biri sebze, diğeri ise meyve grubunda ihracatın yükünü omuzlayan iki üründe yurtdışından olumsuz haber geldi. Rusya’ya ihraç edilen 60 tondan fazla domateste Tuta absoluta tespit edildiği gerekçesiyle geri gönderilirken, Siyah Ladin Barbeli zararlısına rastlanan 23 ton portakal da aynı şekilde gümrük kapısından döndü.

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı’ndan (Rosselkhoznador) yapılan açıklamada, ülkeye gönderilen 3 farklı parti domateste Tuta absoluta ile enfekte olduğunun tespit edildiği belirtildi. Domateslerle birlikte portakallarda da görülen karantina zararlıları nedeniyle ürünler tedarikçilere iade edildi.

Tuta geçen yıl hortlamıştı

Domatesin en zorlu düşmanlarından olan Tuta absoluta, ya da Türkçe adıyla Güney Amerika Domates Güvesi, geçtiğimiz yıl özellikle Akdeniz bölgesinde yeniden sık görülmeye başlamış ve geniş çaplı önlemlere konu olmuştu.

Portakal ihracatını sekteye uğratan Siyah Ladin Barbeli (Monochamus urussovi Fisch) üreticilerin çok yakından tanıdığını bir zararlı değil. Ahşap ile beslenen bir haşere olan bu zararlı, genellikle ladin olmak üzere ormanlık alanlarda görülüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.