tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2019

İhracatın kapısından döndüler!

İhracatın kapısından döndüler!

Rusya’ya gönderilen domates ve portakallarda rastlanan zararlılar nedeniyle toplam 85 tona yakın ürün iade edildi.

Biri sebze, diğeri ise meyve grubunda ihracatın yükünü omuzlayan iki üründe yurtdışından olumsuz haber geldi. Rusya’ya ihraç edilen 60 tondan fazla domateste Tuta absoluta tespit edildiği gerekçesiyle geri gönderilirken, Siyah Ladin Barbeli zararlısına rastlanan 23 ton portakal da aynı şekilde gümrük kapısından döndü.

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı’ndan (Rosselkhoznador) yapılan açıklamada, ülkeye gönderilen 3 farklı parti domateste Tuta absoluta ile enfekte olduğunun tespit edildiği belirtildi. Domateslerle birlikte portakallarda da görülen karantina zararlıları nedeniyle ürünler tedarikçilere iade edildi.

Tuta geçen yıl hortlamıştı

Domatesin en zorlu düşmanlarından olan Tuta absoluta, ya da Türkçe adıyla Güney Amerika Domates Güvesi, geçtiğimiz yıl özellikle Akdeniz bölgesinde yeniden sık görülmeye başlamış ve geniş çaplı önlemlere konu olmuştu.

Portakal ihracatını sekteye uğratan Siyah Ladin Barbeli (Monochamus urussovi Fisch) üreticilerin çok yakından tanıdığını bir zararlı değil. Ahşap ile beslenen bir haşere olan bu zararlı, genellikle ladin olmak üzere ormanlık alanlarda görülüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.