tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.2.2019

Patates ekimine 25 ilde yasak geldi

Patates ekimine 25 ilde yasak geldi

Hastalık ve nematod tehlikesi nedeniyle 25 ilde toplam 141 bin dekarda patates ekimi yasaklandı.

Tüketicilerin yüksek fiyatlardan şikayetçi olduğu patateste üreticiler ise bu yıl hastalık ve zararlılardan muzdarip. Mantar hastalıkları ve nematod zararlısına karşı karantina uygulaması kapsamında 25 ilin farklı bölgelerinde patates ekiminin yasaklandığı duyuruldu.

Ekim yasaklarına dair açıklama TBMM’de Niğde Milletvekili Fethi Gürer’in verdiği soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Pakdemirli, karantinaya tabi zararlı organizmaların yaygın şekilde tespit edilmesi üzerine ülke genelinde toplam 141 bin 650 dekarlık patates üretim alanında ekimlerin yasaklandığını açıkladı.

Yasak hangi illeri kapsıyor?

Patates üretiminin merkezlerinden olan Niğde, Nevşehir, Konya ve Aksaray’da belli bölgelerde ekim yasakları başladı. Listede yer alan diğer iller ise Adana, Afyonkarahisar, Amasnya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Ordu, Sivas, Tokat ve Trabzon.

Kimyasal mücadele şansı yok

Karara yol açan karantina etmeni hastalıklar arasında patates siğili, patates bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodları bulunuyor. Bu hastalıklarla tek mücadele yönteminin karantina ve kültürel tedbirlerin alınması olduğunu söyleyen Pakdemirli, ayrıca üretim alanlarında münavebe yapılmasını da önerdiklerini söylüyor.


Yorumlar
  • Levent KIRCA

    Bu konuyla ilgili yanlış bir anlaşılma olabilir mi acaba? 25 ilde patates dikimi o ilin tamamında yasak değil, bu illerde karantinaya tabi hastalıklardan dolayı, sadece hastalık görülen tarlalarda patates üretimi yasak. Bu 25 ilimizde temiz alanlarda patates üretimi halihazırda yapılmaktadır. Örnek; Niğde, Nevşehir gibi. [https://www.facebook.com/ozbay.dede/posts/2010065939111699]

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.