tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.2.2019

Patates ekimine 25 ilde yasak geldi

Patates ekimine 25 ilde yasak geldi

Hastalık ve nematod tehlikesi nedeniyle 25 ilde toplam 141 bin dekarda patates ekimi yasaklandı.

Tüketicilerin yüksek fiyatlardan şikayetçi olduğu patateste üreticiler ise bu yıl hastalık ve zararlılardan muzdarip. Mantar hastalıkları ve nematod zararlısına karşı karantina uygulaması kapsamında 25 ilin farklı bölgelerinde patates ekiminin yasaklandığı duyuruldu.

Ekim yasaklarına dair açıklama TBMM’de Niğde Milletvekili Fethi Gürer’in verdiği soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Pakdemirli, karantinaya tabi zararlı organizmaların yaygın şekilde tespit edilmesi üzerine ülke genelinde toplam 141 bin 650 dekarlık patates üretim alanında ekimlerin yasaklandığını açıkladı.

Yasak hangi illeri kapsıyor?

Patates üretiminin merkezlerinden olan Niğde, Nevşehir, Konya ve Aksaray’da belli bölgelerde ekim yasakları başladı. Listede yer alan diğer iller ise Adana, Afyonkarahisar, Amasnya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Ordu, Sivas, Tokat ve Trabzon.

Kimyasal mücadele şansı yok

Karara yol açan karantina etmeni hastalıklar arasında patates siğili, patates bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodları bulunuyor. Bu hastalıklarla tek mücadele yönteminin karantina ve kültürel tedbirlerin alınması olduğunu söyleyen Pakdemirli, ayrıca üretim alanlarında münavebe yapılmasını da önerdiklerini söylüyor.


Yorumlar
  • Levent KIRCA

    Bu konuyla ilgili yanlış bir anlaşılma olabilir mi acaba? 25 ilde patates dikimi o ilin tamamında yasak değil, bu illerde karantinaya tabi hastalıklardan dolayı, sadece hastalık görülen tarlalarda patates üretimi yasak. Bu 25 ilimizde temiz alanlarda patates üretimi halihazırda yapılmaktadır. Örnek; Niğde, Nevşehir gibi. [https://www.facebook.com/ozbay.dede/posts/2010065939111699]

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.