tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2019

Biber hasadı ondan sorulacak

Biber hasadı ondan sorulacak

İsrail’de geliştirilen Sweeper isimli tarım robotu, tatlı biber üreticilerinin en büyük yardımcısı olmayı hedefliyor.

Seraların yeni hakimi olma yolunda ilerleyen hasat robotlarından tatlı biberler de kaçamadı! Dünyanın en gelişkin sebze hasat robotlarından biri olarak tanıtılan “Sweeper (Süpürücü)” isimli tatlı/dolmalık biber hasat robotu, modüler yazılım vasıtasıyla yönlendirilen fiziksel becerileriyle görenleri şaşırtıyor.  

24 saniye yetiyor!

İsrail’de bulunan Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden geliştirilen Sweeper, Belçika’nın St. Katelijne Waver bölgesindeki Sebze Üretimi Araştırma İstasyonu’nda tanıtıldı. Kök sıralı kırpma sistemi ile çalışan Sweeper’ı tasarlayan Ben Gurion ve ekibi, robotun bilgisayarı kullanarak olgunlaşan ürünleri saptama yeteneğini geliştirmeye çalışıyor.

biber-hasadi-ondan-sorulacak2.jpg

Robotta yapılan ön testler olgunlaşmış meyveyi 24 saniyede yüzde 62’lik başarı oranıyla hasat ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar aynı zamanda denetleyici kontrol faaliyetlerine odaklanarak robotun donanım ve yazılım ara yüzlerinin özelliklerini tanımlıyor.

Üretim maliyetleri azalacak

Gelecek 5 yıl içinde robotun hasatta daha yüksek başarı oranına ulaşarak ticari olarak pazarlanabilir hale geleceği ve diğer ürünlerin hasadı için de geliştirilebileceği öngörülüyor. Tam olarak geliştirildiğinde ise 7/24 hasat yapılmasına imkân verecek Sweeper’ın işgücü maliyetlerini düşüreceği ve üreticileri piyasa dalgalanmalarından koruyacağı tahmin ediliyor


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.