tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2019

Biber hasadı ondan sorulacak

Biber hasadı ondan sorulacak

İsrail’de geliştirilen Sweeper isimli tarım robotu, tatlı biber üreticilerinin en büyük yardımcısı olmayı hedefliyor.

Seraların yeni hakimi olma yolunda ilerleyen hasat robotlarından tatlı biberler de kaçamadı! Dünyanın en gelişkin sebze hasat robotlarından biri olarak tanıtılan “Sweeper (Süpürücü)” isimli tatlı/dolmalık biber hasat robotu, modüler yazılım vasıtasıyla yönlendirilen fiziksel becerileriyle görenleri şaşırtıyor.  

24 saniye yetiyor!

İsrail’de bulunan Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden geliştirilen Sweeper, Belçika’nın St. Katelijne Waver bölgesindeki Sebze Üretimi Araştırma İstasyonu’nda tanıtıldı. Kök sıralı kırpma sistemi ile çalışan Sweeper’ı tasarlayan Ben Gurion ve ekibi, robotun bilgisayarı kullanarak olgunlaşan ürünleri saptama yeteneğini geliştirmeye çalışıyor.

biber-hasadi-ondan-sorulacak2.jpg

Robotta yapılan ön testler olgunlaşmış meyveyi 24 saniyede yüzde 62’lik başarı oranıyla hasat ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar aynı zamanda denetleyici kontrol faaliyetlerine odaklanarak robotun donanım ve yazılım ara yüzlerinin özelliklerini tanımlıyor.

Üretim maliyetleri azalacak

Gelecek 5 yıl içinde robotun hasatta daha yüksek başarı oranına ulaşarak ticari olarak pazarlanabilir hale geleceği ve diğer ürünlerin hasadı için de geliştirilebileceği öngörülüyor. Tam olarak geliştirildiğinde ise 7/24 hasat yapılmasına imkân verecek Sweeper’ın işgücü maliyetlerini düşüreceği ve üreticileri piyasa dalgalanmalarından koruyacağı tahmin ediliyor


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.