tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.1.2019

Meyve vermeyen fideler çilek fiyatını arttıracak

meyve-vermeyen-fideler-cilek-fiyatini-arttiracak1.jpg

Antalya-Serik’te üreticilerin “erkek fide” adını verdiği meyve vermeyen çilek fideleri yüzünden üretim düştü, fiyatlar ise şimdiden iki katına çıktı.

 Türkiye’de çilek denildiğinde toplam üretimi yüzde 40’ını tek başına karşılayan Mersin akla ilk gelen şehir. Mersin ile birlikte Adana, Bursa ve Antalya çileğin “dört atlısı” olarak tüketicinin favorilerinden olan bu meyveyi pazar raflarına dizmekten sorumlu dört büyük ili oluşturuyor.

Ancak seracılığın başkenti olan Antalya kendine özgü bir örtü altı üretim kültürü olan çilekte zor günler geçiriyor. Yılda yaklaşık 16 bin ton çilek üretilen Serik ilçesinde bu yıl ilk kez rastlanan meyve vermeyen çilek fideleri rekolte beklenmedik şekilde düşürerek üreticileri zor durumda bıraktı.

Rekolte düştü, fiyat iki katına çıktı

Çoğunlukla çiçeklenmediği, çiçeklense de meyve vermediği gözlenen bu fideler bölgedeki üreticiler tarafından “erkek fide” olarak anılmaya başladı. Meyve alınamayan “erkek fideler” nedeniyle geçtiğimiz yıl 6 TL civarında olan ürün fiyatları da bu yıl ortalama 11 TL’ye, Serik Toptancı Hali’nde ise 13 TL civarına çıkmış durumda.

Meyve vermeyen fideler çilek fiyatını arttıracak

Büyük şehirler farkı daha net hissedecek

İlçede üretimin en yoğun olduğu Kadriye mahallesinde 12 dönümde çilek üretimi yapan Şaban Aksoy, ürün vermeyen fidelerden mağdur olan üreticilerden biri. “Rekoltenin düşmesinde en büyük etken fidelerin karışımından kaynaklı ‘erkek fide’ dediğimiz fide türünün ortaya çıkması” diyen Aksoy, bölgede üreticilerin yüzde 80’inin bu durumdan etkilendiğini ve çileğin büyük şehirlere ulaştığında fiyatının daha da artacağını söylüyor.

Domateste de benzeri yaşanabiliyor

Mersin ve Antalya’da çilek fidesi üreten çiftliklerden ürün satın alan üreticilerin sorun yaşadıkları takdirde şikayette bulunma ve savcılığa başvurma hakları bulunduğunu hatırlatan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise, “Bu durum bazen domateste de oluyor. Vatandaş çiftlikte kendisi yetiştiriyor. Üretirken yapılan hatalardan mı yoksa fidelerin karışmasından kaynaklı mı bilinmiyor” yorumunu yapıyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.