tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.1.2019

Fındığın kabusu olan böcek Karadeniz’de!

Fındığın kabusu olan böcek Karadeniz’de!

Kötü ünü Uzak Asya’dan Kuzey Amerika’ya kadar yayılan kahverengi kokarca böceği, tespit edildiği Artvin’de fındık ağaçlarına zarar vermeye başladı. Zararlının farklı bölgelere ve ürünlere yayılma ihtimali var.

Neredeyse her 10 yılda bir farklı kıtalarda yayılım göstererek fındık bahçelerine geniş çapta zarar veren kahverengi kokarca böceği Artvin’de tespit edildi. Geçtiğimiz yıl ortaya çıktığı Gürcistan’dan Türkiye’ye giriş yaptığı tahmin edilen böcek yalnızca fındık değil çay gibi açık arazide yetişen diğer bitkileri de tehdit ediyor.

İlk olarak 40 yıl önce Uzak Doğu’da tarım arazilerinde büyük kayıplara yol açan kahverengi kokarca böceği 90’lı yıllarda Kuzey Amerika’da kayıplara yol açmış, 2000’li yıllarda ise bu kez Avrupa’da tarım arazilerini etkisi alına almıştı. 2016 yılında Gürcistan’da fındık arazilerinde görülen zararlıya geçen yıl bu ülkeyle sınır komşusu olan Artvin’in Kemalpaşa ve Hopa ilçelerinde de rastlanmıştı.

Bir fındık arazisini bitirebilecek güce sahip!

Birkaç yıldır hastalık ve zararlıların yarattığı verim kayıplarıyla boğuşan fındık bahçelerine bulaştığı tespit edilen zararlı, bitkilerde boş, lekeli ve şekilsiz meyve oluşumuna neden oluyor. Gürcistan’da bazı fındık arazilerinde yüzde 100’e varan kayba yol açmış olması, zararlının yarattığı riski gözler önüne seriyor.

findigin-kabusu-olan-bocek-karadeniz-de1.jpg

Mücadele için alarm verilmeli

Etkili olduğu arazilerde zararlı bakteri oluşumuna da yol açan kahverengi kokarca böceğinin etkili olduğu arazide fındığı “20 gün tamamen içinde bitirdiğini” dile getiren Ulusal Fındık konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, “Mücadele edilmezse fındık üretimi 500 bin tona bile ulaşamaz. Bu böceğe karşı alarm verilmeli ve ağaçlar ıslah edilmeli” diyor.

Ülke geneline yayılabilir

Kokarca böceği yalnızca fındık değil tüm bir tarımsal üretim için risk kaynağı. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, zararlının erginlerinin yüksek uçuş kapasitesi nedeniyle ülke geneline yayılıp çeşitli kültür bitkilerine zarar verebileceği belirtilirken, enstitü tarafından Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde 6 ilde toplam 49 ilçede yerleştirilen tuzaklarla böceğin yayılımı gözlemlenmeye başladı.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.