tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2018

Mersin'de araziler sağanak yağış kurbanı

Mersin

Türkiye bol yağışlı bir kış mevsimine girerken Mersin’in Tarsus ilçesinde sağanak yağış sebze üretimi yapılan sera ve açık arazilerde hasara yol açtı.

Bu yıl ülke genelinde bol yağışlı bir sonbahar-kış geçişi yaşanırken, geçtiğimiz 2 yıldaki sınırlı yağış miktarının düşük verim olarak geri döndüğü tarım alanlarında bu aralar yüzler gülüyor. Ancak yağışların sağanağa döndüğü bölgelerde bu kez tablo tersine dönüyor.

Son 2 gündür güney ve doğu bölgelerde görülen yoğun yağıştan en olumsuz etkilenen il Mersin oldu. Özellikle örtü altı üretimde başı çeken ilçelerden Tarsus’ta sağanak ve ardından oluşan su baskınları sera ve açık arazide üretim yapılan tarım alanlarında hasara yol açtı.

Onarım çalışmaları başlatıldı

Yapılan ilk gözlemlere göre Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak mahallelerinde tarım arazilerinin yağışlardan geniş çapta etkilendiği görülüyor. Lahana, ıspanak ve biber üretiminin yoğun olduğu bu arazilerde hasar tespit çalışmaları devam ederken üretimin aksamaması için seraların onarım çalışmasına da başlandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.