tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.9.2018

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

kabus-nigde-ye-kadar-uzandi1.jpg

Özellikle narenciye bahçelerinde üreticilerin kabusu olan Akdeniz meyve sineğinin ilk kez görüldüğü Niğde’nin Bor ilçesinde meyve ağaçlarında yüzde 80’a varan kayba yol açtı.

Akdeniz meyve sineği Türkiye’de narenciye başta olmak üzere meyve tarımı ile uğraşan üreticilerin yakından tanıdığı zararlılar arasında ilk sıralarda geliyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde dönem dönem etkinliğini arttırmakla birlikte, bu zararlı üreticilerin zirai mücadele programlarında kendisine sıklıkla bir başlık açmayı başarıyor.

Meyve bahçelerinde zararlı yoğunluğu açısından zorlu bir yıl geçerken, bu kez kötü haber beklenmedik bir bölgeden geldi. İç Anadolu’da meyve üretiminin başlıca adreslerinden biri olan Niğde’de ilk kez görülen Akdeniz meyve sineği özellikle Bor ilçesinde kısa sürede geniş bir alana yayılarak bahçelerde ciddi bir hasara yol açmış durumda.

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

Her şey bir ay içinde oldu

Niğde’de Akdeniz sineğinin özellikle son 1 ayda etkili olduğu ürünler arasında ilk sırada elma, şeftali ve armut geliyor. Meyve üretiminin yoğun olduğu Bor’da ilk olarak Ağustos ayında kiraz ve kayısı ağaçlarında görülen zararlı ardından bölge tarımının lokomotif ürünlerinden olan armudu vurdu. Bölgede meyve bahçelerinde yaşanan ürün kaybının yüzde 50-80 arasında olduğu belirtiliyor.

Üretici zararlıyı tanımıyor bile!

Tablonun bu denli olumsuz olmasının en önemli nedenlerinden biri ise bölgede üreticilerin zararlıya dair tecrübelerinin olmaması. Zararlıyla bu yıl ilk kez karşılaştıklarını söyleyen üreticilerden Cumali İmre, “Sinekle nasıl mücadele edileceğini bilmiyoruz. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu” derken İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yetkilileri zararlıyla mücadele için yardıma çağırıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.