tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.7.2018

Kırklareli’nde tarıma kömür karası sürülmesin!

Kırklareli’nde tarıma kömür karası sürülmesin!

Kırklareli Merkez ilçesinde tarım ve ormanlık araziye kurulması planlanan kömürlü termik santral bölgedeki bitkisel üretimi tehdit ediyor.

Son yıllarda tarımsal üretimin ve doğal yaşamın hüküm sürdüğü pek çok bölge termik santral projelerine kurban edilirken tehlike çanları bu kez de Trakya’da tarımın kalbinin attığı Kırklareli için çalmaya başladı. İl merkezine 19 km uzaklıkta kurulması planlanan kömürlü termik santral projesi bölge tarımının geleceğine dair soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Tamamı tarım ve orman arazileri

Merkez ilçesi sınırlarında yer alan proje alanın kaplayacağı 417 bin metrekarelik alanın yüzde 84’ü tarım arazilerinden, kalan yüzde 16’lık kısım ise orman alanlarından oluşuyor. Tesisin kurulmak istendiği bölge Ulukonak, Dokuzhüyük, Karahalil ve Bostanlı gibi tarımsal üretimin yoğun olduğu mahallelere ortalama 1-5 km uzaklıkta bulunuyor.

350 milyon dolar değerinde bir yatırım olan kömür yakıtlı entegre termik santral projesini ortaya atan madencilik şirketi, 28 Nisan’da Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuştu. Başlatılan ÇED süreci kapsamında proje dosyası 27 Haziran günü askıya çıktı.

kirklareli-nde-tarima-komur-karasi-surulmesin.jpg

Trakya'da santrallerin yolu KHK ile açıldı

Trakya’da tarım alanlarının enerji tesislerine açılmasının önünün açılması aslında 2016 Ekim ayında yayımlanan bir Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanıyor. Bu KHK ile Vize ve Çerkezköy-Silivri’de iki bölgenin Enerji Üretim Alanı kabul edilmesine yönelik itirazlar sonucu karar geri çekilmese de söz konusu alanların yeri kaydırılmıştı.

Ekonomik ve sosyal denge bozulacak

Kırklareli’nde termik santral yapılmak istenen bölgenin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’nda “tarım arazisi” ve “orman alanı” olarak yer aldığını söyleyen Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, “Tarımsal potansiyeli yüksek bu alanın tarım dışı amaçlı kullanıma açılmasıyla geçimini tarımdan sağlayan bölgede ekonomik ve sosyal denge bozulacak” diye konuşuyor.

kirklareli-nde-tarima-komur-karasi-surulmesin2.jpg

En verimli arazilerin olduğu bölge

“Kırklareli tarımı için oldukça verimli sulanabilir arazilerimiz bu bölge içinde yer alıyor. Bunlar sebzecilik, meyvecilik, bağcılık gibi katma değeri yüksek ürün yetiştirme potansiyeli olan araziler” diyen Şaylan, proje süresi 35 yıl olarak planlanan santral için ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ediyor.

Bölgeye yeni kirleticiler eklenmemeli

Kırklareli Kent Konseyi ve Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem de projeye itiraz edeceklerini belirterek, “Tekirdağ ve Kırklareli’nde su, hava ve atık kirliliği var. Buna yeni kirleticiler eklenmemeli. Tarım alanlarının yok edilerek termik santral kurulmasının kamu yararı yoktur. Bu tarıma dayalı ithalatın artması demek” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.