tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2018

Menderes'te tarım küllerinden doğuyor

Menderes

İzmir-Menderes’te geçtiğimiz yıl yaşanan büyük yangında kül olan orman ve tarım arazileri dikilen meyve fidanlarıyla yeniden hayat buldu.

İzmir’in Menderes ilçesinde bundan tam 1 yıl önce çıkan ve ilçe tarihinde görülen en büyük yangın olarak kayıtlar geçen felaketin yaraları hızla sarılıyor. Yangının etkilediği geniş alanda hem ağaçlandırma hem de tarımsal üretime geri dönüş için hummalı çalışmalar yürütülüyor.

Ne olmuştu?

1 Temmuz 2017 tarihinde ormanlık alanda bırakılan cam parçaları nedeniyle başladığı düşünülen yangın Menderes’teki Tahtalı Barajı havzasında geniş bir alanı etkisi altına almıştı. Toplam bin hektar ormanlık alan ve 200 dönüm genişliğindeki tarım arazisini yok eden yangın ancak 4 gün sonra kontrol altına alınabilmişti.

Bölgenin oksijen kaynağı olan orman ağaçlarının yanı sıra zeytin, armut ve badem ağaçlarını küle döndüren yangının ardından bölgede doğal yaşamı ve üretimi yeniden canlandırmak için orman ekiplerinin başlattığı seferberlik 1 yılın ardından sonuçlarını vermeye başladı. 

menderes-te-tarim-kullerinden-doguyor2.jpg

Önce toprak analizi ve temizlik yapıldı

Yanan ağaçların kesilip taşınmasıyla başlayan çalışmalar kapsamında öncelikle toprak yapılan analizlerin ardından yangının olumsuz etkilerinden arındırılıp temizlendi. Bölgeye kurulması planlanan “Bereket Ormanı” için yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile çok sayıda kızılçam, kara selvi, akasya ve defne fidanı toprakla buluşturuldu.

Tarımsal üretim yeniden başlayacak

Yangında yok olan meyve bahçeleri, süs bitkisi seraları ve tarım ekipmanları nedeniyle zarar gören tarımsal üretim ise dikilen meyve fidanları ile canlandırılacak. Bu amaçla dikilen toplam 20 bin fidan arasında badem, ceviz, dut ve yabani elma ağaçları bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.