tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2018

Havuç rekor kıran enflasyonun zirvesinde

Havuç rekor kıran enflasyonun zirvesinde

Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 20 artışla son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken yüzde 42 zamlanan havuç enflasyonun ilk sırasındaki ürün oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ait Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 20,16 oranında artan ÜFE’nin Ağustos 2003’ten bu yana en yüksek düzeye ulaştığı görülürken, enflasyondan en çok etkilenen ürünler arasında çok sayıda tarım ürünü bulunuyor.

Üretici fiyatları Mayıs ayı içinde yüzde 3,79’luk artış gösterirken, tüketici fiyatları bazında ise geçtiğimiz ilk sırasında fiyatları yüzde 41,98 oranında artan havuç bulunuyor. En çok zam gören diğer ürünler ise yüzde 35,14 ile kuru soğan, yüzde 34,65 ile patates ve yüzde 24,72 ile limon oldu. Meyve ürünlerinde ise en yoğun enflasyon yüzde 10,07 zamla elmada yaşandı.

Yakıt ve elektrikte de enflasyon

Tarımsal üreticileri doğrudan diğer sektörlerde de fiyat artışları dikkat çekiyor. TÜİK verilerine göre Mayıs ayı içinde ham petrol ve doğal gaz sektöründe yüzde 10,68; elektrik sektöründe yüzde 9,34; su sektöründe ise yüzde 1,15 oranında fiyat artışı gerçekleşti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.