tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2018

Üreticinin elektrik borcu desteklerden kesilecek

Üreticinin elektrik borcu desteklerden kesilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun değişikliğiyle birlikte üreticilerin ödeyemedikleri enerji borçları bankadaki tarımsal destek hesabından tahsis edilecek.

“Torba Yasa” kapsamında kabul edilen ve geçtiğimiz gün yürürlüğe giren Devlet Su İşleri kanunundaki değişiklik üreticileri mağdur edeceğe benziyor. Yeni kanun üreticilerin mevcut elektrik ve sulama borçlarına göre tarımsal desteklerden kesinti yapılmasını öngörüyor.

6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un ek 11’inci maddesinin 2. fırkasında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi. 25 Mayıs günü Resmi Gazete yayımlanan karara göre elektrik dağıtım şirketlerine ya da gerçek veya tüzel kişilere borcu bulunan çok sayıda üreticiyi ilgilendiriyor.

Borçlar bankadan şirketlere aktarılacak

Buna göre sulama işletme ve bakım ücreti, su kullanım hizmet bedeli borcu veya sulamada kullanılan elektrik enerji borcunu vadesi geldiği halde ödemeyen üreticilerin borcu ilgili dağıtım şirketi tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya bildirilecek.

Destek ödemesine hak kazanmış üreticilerin borç tutarı bankadaki desteklerden mahsup edilerek DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen kişi ya da dağıtım şirketine veya elektrik perakende satış şirketine ödenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.