tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.1.2018

Botanik illüstrasyonun esin kaynağı

botanik-illustrasyonun-ilham-kaynagi2.jpg

İngiliz botanikçi ve bitki illüstratörü Priscilla Susan Bury 219 yıl önce bugün doğdu.

Bugün 14 Mart, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan botanik gravür sanatının önemli isimlerinden Priscilla Susan Bury’nin doğum yıldönümü. Bury, bundan iki asır önce hem yaptığı bitki araştırmaları hem de bu araştırmalardan beslenerek ortaya koyduğu illüstratif eserlerle bugün de hatırlanıyor.

Merakla başlayan yaratıcılık

1799 yılında Liverpool şehrinde, zengin bir tüccarın kızı olarak doğan Bury’nin bitkilere ve resme olan ilgisi ilerleyen yaşlarda birbirine paralel olarak gelişiyor. İlk çalışmalarını kendisi gibi amatör olarak botanikle ilgilenen William Roscoe ile birlikte yapan Bury, ilk eseri olan ve altı anterli/ercikli bitkilere ait çizimlerini bir araya getirdiği “A Selection of Hexandrian Plants” kitabını 1831 yılında yayınlıyor.

botanik-illustrasyonun-ilham-kaynagi1.jpg

Aslında 350 farklı bitki çeşidini içeren bu eser sınırlı sayıda çoğaltılıyor ve pek az sayıda kişinin dikkatini çekebiliyor. Ancak kitaba büyük bir hayranlık besleyen Amerikalı ünlü zoolog/ressam John James Audubon, Bury’nin hak ettiği ilgiyi geç de olsa görmesini sağlıyor.

Çağdaşlarını en çok etkileyen eserlerden

Bury’nin 1872’deki ölümünden uzun yıllar sonra, 1950’de İngiliz yazar Wilfrid Jasper Walter Blunt “The Art of Botanic Illustration” (Botanik İllüstrasyon Sanatı isimli kitabında Bury’nin eserini “Döneminin en etkili renkli plaka kitaplarından biri” olarak tanımlıyor. Bury’nin birbirinden ilgi çekici çok sayıda bitkiyi tanıtırken sevdiren eseri bugün de bitki bilimi ve resim sanatına ilgi duyan pek çokları için ilham verici.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.