tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.1.2018

Botanik illüstrasyonun esin kaynağı

botanik-illustrasyonun-ilham-kaynagi2.jpg

İngiliz botanikçi ve bitki illüstratörü Priscilla Susan Bury 219 yıl önce bugün doğdu.

Bugün 14 Mart, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan botanik gravür sanatının önemli isimlerinden Priscilla Susan Bury’nin doğum yıldönümü. Bury, bundan iki asır önce hem yaptığı bitki araştırmaları hem de bu araştırmalardan beslenerek ortaya koyduğu illüstratif eserlerle bugün de hatırlanıyor.

Merakla başlayan yaratıcılık

1799 yılında Liverpool şehrinde, zengin bir tüccarın kızı olarak doğan Bury’nin bitkilere ve resme olan ilgisi ilerleyen yaşlarda birbirine paralel olarak gelişiyor. İlk çalışmalarını kendisi gibi amatör olarak botanikle ilgilenen William Roscoe ile birlikte yapan Bury, ilk eseri olan ve altı anterli/ercikli bitkilere ait çizimlerini bir araya getirdiği “A Selection of Hexandrian Plants” kitabını 1831 yılında yayınlıyor.

botanik-illustrasyonun-ilham-kaynagi1.jpg

Aslında 350 farklı bitki çeşidini içeren bu eser sınırlı sayıda çoğaltılıyor ve pek az sayıda kişinin dikkatini çekebiliyor. Ancak kitaba büyük bir hayranlık besleyen Amerikalı ünlü zoolog/ressam John James Audubon, Bury’nin hak ettiği ilgiyi geç de olsa görmesini sağlıyor.

Çağdaşlarını en çok etkileyen eserlerden

Bury’nin 1872’deki ölümünden uzun yıllar sonra, 1950’de İngiliz yazar Wilfrid Jasper Walter Blunt “The Art of Botanic Illustration” (Botanik İllüstrasyon Sanatı isimli kitabında Bury’nin eserini “Döneminin en etkili renkli plaka kitaplarından biri” olarak tanımlıyor. Bury’nin birbirinden ilgi çekici çok sayıda bitkiyi tanıtırken sevdiren eseri bugün de bitki bilimi ve resim sanatına ilgi duyan pek çokları için ilham verici.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.