tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2017

Domates gitti ejder meyvesi geldi

Domates gitti ejder meyvesi geldi

Ejder meyvesi olarak bilinen pitaya Mersin’den sonra Muğla ve Antalya’da da sebze üreticilerinin alternatifi olmaya başladı.

 Görünüşü ile tropikal meyvelerin en ilgi çekicilerinden biri olan pitaya Türkiye’de de ekim alanlarını arttırıyor. Akdeniz bölgesinde ilk olarak Mersinli üreticilerin girişimiyle başlatılan pitaya üretimi artık başta domates olmak üzere sebze üretiminde ekonomik zorluklar yaşamaya başlayan üreticilerin yeni umudu oldu.

Pitaya ya da pitahaya ismiyle bilinen bu özel meyve piyasada ejder meyvesi olarak da son yıllarda ün salmış durumda. Tanesi ortalama 10-15 TL’den alıcı bulan ürüne yatırım yapan üreticiler kazancından şimdilik oldukça memnun görünüyor.

Üretim maliyetleri turfanda sebzeden düşük

Türkiye’de sera sebzeciliğinin merkez üslerinden olan Antalya-Kumluca’da da ürüne yönelim başladı. Beykonak bölgesinde örtü altı turfanda üretim yapan üreticilerden Bilal Bayram, yıllardan beri sürdürdüğü domates ve biber üretiminden vazgeçerek bu yıl ilk kez serasına pitaya dikmiş.

domates-gitti-ejder-meyvesi-geldi1.jpg

“Sebze üretiminden hak ettiğimiz kazancı elde edemiyoruz. Fiyatlar sürekli dalgalanıyor. İşçilik ve zirai mücadele maliyetleri de çok arttı” diyen Bayram, ejder meyvesinin sebze üretimindeki işçilik, bitki koruma, gübre ve hatta su ihtiyacına oranla çok daha az beklentisi olduğunu dile getiriyor.

Patlıcan serası pitaya serası oldu

Meyvenin yoğun olarak üretildiği Mersin-Erdemli’den üretici Gani Yıldız ise patlıcan üretiminden beklediği kazancı elde edememeye başlayınca 3 yıl önce pitayaya yönelmiş. 1 dönüm genişliğindeki serasını ejder meyvesine ayıran Yıldız, “İçi beyaz olanların tanesi 16, kırmızı olanları ise 20 TL’den dalında alıcı buluyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?