tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.7.2017

Manisa’da köylüler çam ağaçları için nöbet tutuyor

Manisa’da köylüler çam ağaçları için nöbet tutuyor

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde köylüler arıtma tesisi projesi için sökülmek istenen çam ağaçlarını korumak için nöbet tutmaya başladı.

Manisa-Yunusemre’de bulunan Akgedik mahallesinde inşa edilen TOKİ konutları için arıtma tesisi yapılması amacıyla çam ağaçlarının sökülmeye başlaması mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı. 10 yıllık çam ağaçlarının sökülmesini istemeyen Akgedik köylüleri ağaçların altında nöbet tutuyor.

Kazı çalışması başlatılmıştı

Dün sabah saatlerinde arazide kepçelerle kazı çalışması yapmak için gelen belediye ekiplerine tepki gösteren 200 kişi, çam ağaçlarının sökülmesine engel olmak istedi. Kadın ve çocukların çoğunluğu oluşturduğu grup ile bölgeye çağırılan güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşanırken 4 kişi de gözaltına alındı.

Ağaçları yeniden dikeceğiz

İlerleyen saatlerde ağaçların altında nöbet tutmaya başlayan Akgedik köylüleri, alanda arıtma tesisi istemediklerini, sökülen ağaçları ise yeniden dikeceklerini dile getirdi. Nöbet tutan mahallelilerden Fatma Baykarlar, “İstedikleri kadar uğraşsınlar, burayı vermeyiz” diye konuştu.

manisa-da-koyluler-cam-agaclari-icin-nobet-tutuyor1.jpg

Projenin iptali istendi

Arıtma tesisi projesinin iptali için Manisa İdari Mahkemesi’ne başvurduklarını söyleyen Akgedik mahallesi muhtarı Mehmet Ali Baykarlar ise mahkemenin kararının önümüzdeki günlerde açıklamasını beklediklerini söyledi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.