tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2017

Sarımsakta pazara "dişli" bir rakip ekleniyor

Sarımsakta pazara dişli bir rakip ekleniyor

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen sarımsak çeşitlerinde hasat başladı. Araziden ilk izlenimler Vezirköprü’de sarımsağın kalıcı olacağı yönünde.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesiyle özdeşleşen sarımsakta pazara yine Karadeniz’den dişli bir rakip ekleniyor. Samsun-Vezirköprü’de yapılan deneme ekimi yapılan 6,5 dönüm arazide hasat mevsimi başladı. Üreticiler kalite ve rekoltenin beklentilerin üzerinde olduğunu söylüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nın girişimiyle başlatılan Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi kapsamında bölgeye adaptasyonu olumlu olduğu ortaya konulan çeşitlerin ekimi bu yıl ilk kez yapıldı.

Üreticiler sarımsak ile tanıştı

Belediyenin tohum desteğinde bulunduğu proje dahilindeki Vezirköprülü üreticiler ilk denemede başarılı olduklarını söylüyor. Daha önce tütün, ayçiçeği ve şekerpancarı yetiştiriciliği yapan Mümin Koralay, “Acemi olmamıza karşın rekolte çok güzel oldu” diyor ve dekar başına 750 kg sarımsak beklediklerini dile getiriyor.

Aynı iklim koşullarına sahip

Kavun ve karpuz üreticiliğinden gelen Tuncay Öztürk ise bölgenin sarımsakta Taşköprü ile rekabete gireceği görüşünde. “Taşköprü ekim oranı çok daha fazla olsa da su yetersiz ve işçilik pahalı. Biz de aynı iklim koşullarına sahibiz. İlçemizde ekim daha da yaygınlaşırsa gelecekte sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.