tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.7.2017

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Malatya kayısısının marka değeri Avrupa’da da tescillendi. Ürün artık tıpkı Aydın inciri gibi AB resmi coğrafi işareti ile satışa sunulacak.

Türkiye’nin marka ürünlerinden Malatya kayısısı Avrupa pazarlarında artık tescilli ürün olarak satılmaya hazırlanıyor. AB resmi coğrafi işareti tescillenen ürün özel amblemiyle Avrupalı tüketiciye ulaşacak.

AB’de tescillenen ikinci yerli ürün

Türkiye’nin Aydın incirinden sonra AB coğrafi işaret kriterlerini sağlayan ikinci tarımsal ürünü olmaya hak kazanan Malatya kayısısı, böylece adının hatalı ya da haksız kullanımına karşı da korunmuş olacak. Yani bir anlamda Avrupalı tüketici Malatya kayısısının “taklitlerinden daha kolay sakınacak.”

Pazarlamaya katkı sunacak

Tescilin koruma işlevinin yanı sıra tanıtma ve pazarlamaya da katkı sunacağını söyleyen Gümrük Bakanı Nihat Tüfenkci, “Bu tescil ile koruma kalkanı sağlayıp kayısımızın pazar alanını genişletmiş olacağız. Şimdi kayısımıza sahip çıkıp değer kazandırmak bizim elimizde” diye konuşuyor.

En çok ihracat bu ülkelere

Türkiye’nin 70 bin ton ile yılda 672 bin dolar gelir elde ettiği kuru kayısı ihracatının yüzde 90’ını Malatya karşılıyor. Geçtiğimiz yıl 10,6 bin ton satış yapılan ABD’nin ardından Türkiye’nin en çok kayısı gönderdiği ülkeleri sırasıyla Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya gibi AB ülkeleri oluşturuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.