tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.7.2017

Ziraat fakültesinden öğrencilere tarım arazisi

Ziraat fakültesinden öğrencilere tarım arazisi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni kazanan her öğrenci kiraladıkları birer dönüm tarım arazisinde uygulamalı eğitim ve tarımsal üretim yapma şansı bulacak.

Şanlıurfa’da bulunan Harran Üniversitesi ziraat fakültelerinde uygulamalı eğitimin dikkat çekici bir örneğini vermeye hazırlanıyor. Üniversitenin Ziraat Fakültesi okula kaydı yapılan öğrencilerle arazi kiralama sözleşmesi yaparak ziraat mühendisi adaylarını pratik çalışmalarla buluşturmayı hedefliyor.

Her öğrenciye birer dönüm

2017-2018 öğretim yılı ile birlikte başlayacak uygulamaya göre fakülteyi kazanan öğrenciler yapılan sözleşme ile birlikte birer dönüm arazi kiralayacak. Burada tarımsal faaliyet yapacak öğrenciler ürettikleri ürünleri satarak gelir elde etme şansı da yakalayacak.

Kredi ve hibe desteği

Öğrenciler ayrıca ürünlerini tarımsal sigortalar kapsamında güvence altına alabilecek ve Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere tarımsal üretime yönelik kredi ve hibe desteklerine başvuruda bulunabilecek.

Girişimci ziraat mühendisleri yetiştirilecek

Bu uygulamayla birlikte tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğan, “Böylece ziraat mühendisliğini daha cazip hale getirerek kendi işini kuracak özgüven ve cesarete sahip ziraat mühendisleri yetiştireceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.