tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

Tarımı şehirde öğrenmek mümkün!

Tarımı şehirde öğrenmek mümkün!

Ankara'nın Çankaya ilçesinde tarıma ilgi duyanları buluşturan Kent Tarım Hobi Evi’nde tarımsal eğitim ile bitkisel üretim süreci birlikte ilerliyor.

Dünyada örnekleri her geçen gün artan kentsel tarım alanlarına bir yenisi de Ankara'da eklendi. Çankaya’da bulunan Kent Tarım Hobi Evi’nde sebze yetiştiriciliğinden kompost yapımına kadar farklı konularda eğitim alanlar vatandaşlar, öğrendiklerini mahalle bostanında uygulama fırsatı buluyor.

Bostanda ekim zamanı

Çankaya Belediyesi tarafından Mutlukent mahallesinde 2 bin metrekare alan üzerinde kurulan Kent Tarım Hobi Evi’nde verilen ücretsiz dersler arasında ıspanak, havuç, turp gibi sebzelerin yetiştirme yöntemlerinin yanı sıra dikey bahçe teknikleri, organik pazar tanıtımları ve kompost gübre üretimi de bulunuyor.

Mahalle bostanında uygulamaya geçirilen eğitimler sonucu kursiyerlerin doğrudan tarımsal üretimin parçası olması sağlanıyor. Bostanda bugünlerde salatalık, tarla domatesi, köy biberi, kaşıkçı kavunu, Girit kabak ve sakız kabak tohumlarının ekimi sürüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.