tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2017

Çaykur özelleşmeye, araziler yapılaşmaya doğru

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru2.jpg

Antalya ve Aydın başta olmak üzere toplam 23 bin hektar arazinin de devredildiği Varlık Fonu’nun, aynı zamanda Çaykur’un özelleştirilmesine de kapı araladığı belirtiliyor.

Ziraat Bankası ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesine dair yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) tepkilere neden oluyor. Ziraat Bankası ve Çaykur'un yanı sıra Antalya, İzmir ve Aydın gibi tarımsal faaliyetin yoğun olduğu illerde Hazine’ye ait pek çok arazinin de aynı şekilde Varlık Fonu'na aktarılması tarım alanlarında turizm amaçlı yapılaşma tehdidini arttırıyor.

İşte Varlık Fonu’na aktarılan araziler

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre TVF’ye devredilen taşınmazlar arasında toplam 2,3 milyon metrekare arazi de bulunuyor. Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde 10 bin hektara yakın arazi Hazine’den çıkarılırken Antalya’da ise Aksu, Merkez, Kemer ve Manavgat ilçelerinden toplam 7 bin hektar alan TVF’nin eline geçti.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru1.jpg

Hazine’den TVF’ye aktarılan arazilerin hem tarımsal üretimin hem de turizm yatırımlarının yoğun olduğu bölgelerde yer alması dikkat çekiyor. Listede İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçelerinin yanı sıra Muğla-Bodrum’un da bulunması dikkat çekiyor.

En büyük ve en köklü banka bir günde devredildi!

Türkiye’nin en eski ve en büyük bankası olarak bilinen ve üreticilere kullandırdığı kredilerle tarımsal üretimde önemli payı olan Ziraat Bankası da TVF’ye devredilen şirketler arasında yer aldı. Ayrıca çay tarımının çatı kuruluşu olan ve uzun bir süredir özelleştirme tartışmalarına konu edilen Çaykur da aynı kaderi paylaştı.

Meclis denetiminden uzaklaştırılıyor

Bir kamu bankasının Varlık Fonu’na devredilmesi TBMM ve diğer denetimlerden kaçırılması demektir” yorumunu yapan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Çaykur ile ilgili olarak ise “Karadeniz insanının ekmeği, aşı olan böylesi bir milli değer yağmalanıyor” şeklinde tepki gösterdi.

caykur-ozellesmeye-araziler-yapilasmaya-dogru3.jpg

Çaykur kâr amaçlı şirkete dönüştürülüyor

Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu ise yaptığı açıklamada, alınan kararın Çaykur’ın özelleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bekaroğlu, “Çaykur’un çay müstahsilini destekleyen bir devlet kuruluşu olmaktan çıkarılıyor, kâr amacıyla işletilen özel hukuka bağlı bir kuruluş haline getiriliyor” diyor.

Fabrikalar borç teminatı olarak gösterilebilecek

“Varlık Fonu içerden veya dışarıdan borç alırken Çaykur’un sadece gelirini değil bina, arsa, fabrika ve stoklarını da teminat olarak gösterebilecek” diyen Bekaroğlu, “Bu da bir süre sonra Çaykur’un bütünüyle alacaklı şirketlerin eline geçmesi demek” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.