tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2017

Tarımsal kuruluşlara Varlık Fonu şoku!

tarimsal-kuruluslara-varlik-fonu-soku.jpgTürkiye Varlık Fonu’na devredilen kamu şirketleri arasında Türkiye’nin tarım ekonomisi ve üretiminde kilit noktada bulunan Ziraat Bankası ve Çaykur da bulunuyor.

Türkiye’nin kamuya ait en büyük şirketleri Pazartesi günü yayınlanan kararname ile Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. PTT, BOTAŞ, Türksat, Borsa İstanbul gibi dev kuruluşların yanı sıra tarım sektörü için hayati önemde olan Ziraat Bankası ve Çaykur da Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devredilen şirketler arasında yer alıyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile duyurulan bu beklenmedik karar, geçtiğimiz Ağustos ayında kurulan ve anonim bir şirket yapısına sahip olan Varlık Fonu’nun ülke ekonomisini nasıl etkileyeceği üzerine tartışmaları da alevlendirdi.

Devredilen şirketler özelleştiriliyor mu?

Hükümet yetkilileri yapılan değişikliğin söz konusu şirketlerin daha iyi yönetilmesini ve yatırımların güçlenmesini sağlayacağını belirtiyor. Öte yandan kamu kuruluşlarının Varlık Fonu ile yeni bir tip özelleştirmeye tabi tutulduğu ve denetimlerinin zorlaşacağı yönünde de eleştiriler var.

Özelleştirme İdaresi tarafından karşılanan 50 milyon TL sermaye ile kurulan Türkiye Varlık Fonu, Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan 3 yıllık stratejik planlar ile yönetilecek. Fonun ekonomik ise Sayıştan tarafından değil bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenecek.

tarimsal-kuruluslara-varlik-fonu-soku1.jpg

Maliye Bakanlığı yönetmeye devam edecek

Varlık Fonu’na devredilen şirketler Maliye Bakanlığı tarafından yönetilmeye devam edecek. Kararı “Ekonominin dışarıdan müdahalelere karşı garanti mahiyetinde” şeklinde yorumlayan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin kaynaklarının etkin kullanılması için önemli bir adım olacak” şeklinde konuştu.

Şirketler kamu denetiminden çıkarılıyor

Öte yandan ekonomist Uğur Gürses bu hamlenin büyük şirketlerin kamu denetiminden çıkarılması anlamına geldiği dile getirirken, yatırım uzmanı Atilla Yeşilada ise “Varlık Fonu’nu krize karşı çözüm olarak görmek zor” yorumunu yapıyor.

Varlık değil borçlanma fonu

“Varlık Fonu bir kaynağı yatırıma dönüştürme fonu değil, bir borçlanma fonudur” diyen CHP sözcüsü Selin Sayek Böke ise, “Bu koşullarda kurulan bir fon ancak kamu kurumlarını alır, ipotek eder, teminat gösterir ve bu kurumlar üzerinden borçlanır” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.