tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2017

Artık bu ürünler de lisanslı depolara girecek

Artık bu ürünler de lisanslı depolara gidecek

Yeni yılda lisanslı depoculuk sisteminin kapsamına fındık, antepfıstığı ve kuru kayısı ürünler de dahil olacak.

Hububat, pamuk ve zeytin gibi tarım ürünlerinde sayıları hızla artan lisanslı depoculuk faaliyetleri, 2017 yılından itibaren fındık ve antepfıstığı gibi sert çekirdekli meyveler için de devreye girecek. İşlenmiş ürünlerden kuru kayısı da sistem kapsamına alınırken, kuru üzüme yönelik tebliğ çalışmaları ise sürüyor.

İşletme sayısı 17’ye ulaştı

İlk olarak 2011 yılında Ankara-Polatlı’da kurulan depolama tesisinin ardından bugüne kadar faaliyet izni alan işletme sayısı 17’ye ulaşmış durumda. Başta tahıl ve yağlık tohumlarda pazarlama sorunlarına çözüm olmayı amaçlayan lisanslı depoculuk sisteminde 2016 yılında önemli yol alındığı görülüyor.

Depolama bedelinin yarısı karşılanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre son 1 yıl içinde işletme sayısında yüzde 88, depolama kapasitesinde ise yüzde 94’e yakın artış yaşandı. Ürününü lisans depolara teslim eden üreticilerin ödediği kira bedelinin yarısı 5 yıl boyunca devlet tarafından karşılanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.