tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2012 15:06:40

Lokman Hekim'e beyaz önlük zorunluluğu

Türk şiirinin yenilikçi ustalarından İlhan Berk, yaşlılığında yerleştiği Bodrum'da ölümünden kısa bir süre önce "Şifalı Otlar Kitabı"nı kaleme alır. Kitap, çeşitli bitkilerin yalnızca iyileştirici özelliklerinden söz etmez, aynı zamanda her birine belli bir karakter yükler. Kitabın girişinde Berk, Lokman Hekim'den de 'pirimiz' şeklinde söz eder.

Gerçekten de, toplumlarda giderek yaygınlık kazanan bitkisel kökenli ilaçlar tıp ve eczacılık biliminin de önemli bir parçası olma yolunda. Uzunca bir süredir ecza raflarında da kendilerine yer bulmaya başlayan endemik bitkiler, hekimler tarafından da kimyasal ilaçları ve diğer tedavi yöntemlerini destekleyici ya da onlara alternatif olarak önerilebiliyor. Ancak artık bitkilerin şifalarından söz edebilmek için 'pir' olmak yetmiyor, 'yetkili' de olmak gerekiyor.

Bitkisel ilaçların hazırlanış ve satış süreçlerindeki kontrol eksikliği istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Çeşitli sıhhi beklentilerle aktarlardan veya süpermarketlerden satın alınan ya da internetten sipariş edilen bazı ürünler, bilimsel olmayan yöntemlerle üretilmiş veya gayri hijyenik olabiliyor. Bu tip ünlerin kullanımında izlenecek yol ile ilgili bilgi yetersizliğinin tüketicinin sağlığını daha da kötüleştirebileceğine dikkat çekiliyor.

Ruhsatlandırma yetkilerini Tarım Bakanlığı'ndan Sağlık Bakanlığı'na geçiren 2010 yılı düzenlemeleriyle birlikte Antakya biberi, andız otu, ısırgan gibi endemik bitkilerin tıbbi nitelikleri kısmi olarak resmileşmişti. Yeni kabul edilecek uygulamayla birlikte ise bu tip ürünler tamamıyla hekim ve eczacıların kontrolünde reçetelendirilip kullanılacak.

Bu uygulamayla birlikte kullanımında belli riskler bulunan 500'e yakın bitki çeşidinin yalnızca eczane raflarında, prospektüsleriyle birlikte satışa sunulması bekleniyor. Tüketiciye de doktorunun yazdığı 'bitkisel reçeteyi' yanına alıp en yakın eczaneye koşmak düşüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.