tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Tarih
  • Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

28.10.2016

Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

cumhuriyetin-habercisi-olan-kongreye-tarim-damga-vurmustu.jpg

Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde, genç Türkiye’nin tarımsal gelişimine dair çok önemli kararlar alınmıştı.

1923 yılının başlarında toplanan İzmir İktisat Kongresi, kendisinden 9 ay sonra kurulacak olan cumhuriyetin ekonomik alanda yürüyeceği yolu belirleyen mihenk taşlarından biriydi. Bin 135 temsilcinin katıldığı kongrede 4 ana iş grubundan birini tarım sektörü oluşturuyordu.

Tarım sektörü kongreye damga vurmuştu

134 temsilcinin bulunduğu ticaret grubu ve 96 kişiden oluşan tarım grubu İzmir İktisat Kongresi’nin ağırlığını oluşturuyordu. Kongrede Türkiye’nin temel ekonomik gücü olarak benimsenen tarımsal üretime dair pek çok karar alındı.

İlk karar vergilerin kaldırılması oldu

Alınan kararların başında üreticiler üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması geliyordu. Üreticilere kredi sağlanması amacıyla Ziraat Bankası’nda yeni düzenlemelere gidilmesi ve traktör kullanımının teşvik edilmesi de görüş birliğine varılan konulardı.

Eğitim ve bilimsel düşünce temel alındı

İzmir İktisat Kongresi’nde Türkiye tarımının gelişimi için eğitim ve bilimsel alanda ilerlemenin gerekliliği de ortaya konuldu. Ziraat eğitim kurumlarının kurulması yönünde alınan karar, ilerleyen yıllarda Türkiye tarihine damga vuran Köy Enstitüleri’nin de temelini oluşturdu.

Atatürk Orman Çiftliği’ne uzanan yol

Kongrede ele alınan bir diğer dikkat çekici nokta da, örnek çiftlik ve tohum ıslah istasyonlarının gerekliliğiydi. Cumhuriyetin ilanından 2 yıl sonra kurulan Atatürk Orman Çiftliği, genç cumhuriyetin tarımsal gelişimine öncülük ederek bu gerekliliği ispatlamış oldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.