tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.9.2016

Traktör kazaları iş güvenliği sorununu ele veriyor

Traktör kazaları iş güvenliği sorununu ele veriyor

Giderek sıklaşan traktör kazaları tarımda iş güvenliği sorununu açığa vuruyor. Bilinçsiz ve arazi dışında tarım makinesi kullanımı insan yaşamını riske atıyor.

Geçtiğimiz 10 gün boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan traktör kazalarında 9 kişi yaşamını yitirdi, 65 kişi ise yaralandı. Üst üste gelen bu üzücü haberler, tarımda iş güvenliği ve bilinçli tarım makinesi kullanımında önemli bir sorun yaşandığını gösteriyor.

Yalnızca 22 Ağustos’tan bugüne kadar Elazığ, Kastamonu, Kocaeli, Adıyaman, Ankara, Malatya, Manisa, Amasya, İzmir, Osmaniye ve son olarak bugün Hatay ve Eskişehir’de toplam 15 traktör kazası gerçekleşti. Ancak bunlar yalnızca bildirilmiş ve “kaza” statüsünde olan vakalar.

Tarımdaki kazalar verilere yansımıyor

Tarımda genel olarak iş güvenliği eksikliğinden kaynaklanan vakaların ise takibi çok zor. Mevcut iş kazaları istatistiklerine tarım sektöründe yaşanan kazalar yansımıyor. TÜİK’in bu konudaki istatistiklerinde tarımsal alet ve makinelere ait veriler bulunuyor. Trafik kazalarıyla ilgili verilerde ise yalnızca traktör dışındaki motorlu taşıtlar göze alınıyor.

Mevcut iş kazaları istatistiklerine tarım sektöründe yaşanan kazalar yansımıyor.

İnşaattan sonra en riskli sektör

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre inşaat sektöründen sonra iş güvenliği açısından en riskli sektör tarım. Tarımda meydana gelen kazaların yüzde 87’i ise tarım makinelerinden kaynaklanıyor. Tüm sektörlerdeki iş kazalarının 4’te 1’i de tarım makinelerinin neden olduğu kazalar.

traktor-kazalari-is-guvenligi-sorununu-ele-veriyor2.jpg

Kazaların çoğu trafiğe açık alanda

Son 10 günde yaşanan 15 traktör kazasının 10’unun arazi dışında ve trafiğe açık alanda gerçekleştiği görülüyor. Bunların yalnızca 3’ü farklı taşıtların dahil olduğu kazalar. Çoğunluğuna ise traktörlerin denge kaybı, devrilme vb. sonucu yol açtığı dikkat çekiyor.

Arazi dışında kullanım alışkanlığı

Bu durum traktörlerin ulaşım ve taşıma amacıyla kullanılması sorunun tarımda başlı başına bir iş güvenliği sorunu haline geldiğini gösteriyor. Kırsal kesimde sıkça görülen bu alışkanlık kazalara davetiye çıkardığı ve insan yaşamını riske attığı gibi tarım makinelerinin kullanım ömrünü de kısaltıyor.

Traktörlerin ulaşım ve taşıma amacıyla kullanılması tarımda başlı başına bir iş güvenliği sorunu haline geldi.

İş güvenliği eğitimi şart

Traktör kazalarının işaret ettiği en önemli sorun ise kullanım ve iş güvenliği bilincindeki eksiklik. “Bu konuda öncelikle yasal düzenleme ve denetlemelerin yapılması gerekli” diyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Sibel Cevizci, “Bizzat tarım kolunda çalışacak iş sağlığı ve güvenliği uzmanları yetiştirilmeli. Ziraat Odaları ile işbirliği yapılarak üreticilerin tarım makinesi kullanımı konusunda eğitilmeleri gerekiyor” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.