tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.8.2016

Pestisit kullanımı yüzde 6 artacak

Pestisit kullanımı yüzde 6 artacak

Tarımsal üretimin artışına paralel olarak dünya genelinde tüketilen bitki koruma kimyasallarının 2020’de yüzde 6’ya yakın oranda artması bekleniyor.

Tarımsal üretimin artması ve daha fazla verim arayışı modern bitki koruma yöntemlerinin de tüm dünya genelinde yaygınlaşmasını beraberinde getiriyor. 58 milyar dolara ulaşan küresel pestisit pazarının önümüzdeki 4 yıl içinde de yüzde 5,79 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Tartışmalar son yıllarda alevlendi

Son yıllarda bitki ve insan sağlığına dair riskler barındıran kimi kimyasallar başta Avrupa olmak üzere pek çok bölgede yasaklılar listesine girerken, diğer yandan kimyasal yöntemlere alternatif bitki koruma uygulamaları da popülerliğini arttırıyor. Özellikle petrokimya ve inorganik hammaddeler kullanılarak üretilen sentetik pestisitler nedeniyle çevresel kaygılar artınca biyopestisitlere yönelik büyüyen bir talepten söz etmek mümkün.

Üreticiler yola güvenli ürünlerle devam ediyor

Ancak bu gelişmelere karşın geleneksel bitki koruma pazarı da gelişimine aynı hızla devam ediyor. Giderek artan nüfusa karşı tarım alanlarının daralması bitki korumanın önemini hiç olmadığı kadar arttırırken, üreticiler de yollarına güvenli ürünlerle devam ediyor.

Researches and Markets’ın yayınladığı “Küresel Pestisit Pazarı, Trendler ve Tahminler” başlıklı rapora göre, 125 milyar dolarlık bitki koruma ürünleri pazarında en büyük payı halen 58,46 milyar dolar ile kimyasal bazlı pestisitler oluşturuyor.

Biyopestisitlerde bilgi ve deneyim eksikliği var

Raporda pek çok gelişmiş ülkenin biyopestisit kullanımıma yönelik teşvikler sunmasına karşın, üreticileri bu konuda henüz yeterince farkındalık ve deneyim sahibi olmadığına dikkat çekiliyor. Bu nedenle dünya genelinde uzun bir süre daha bitki koruma pazarına geleneksel pestisitlerin hakim olması şaşırtıcı olmayacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.