tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.8.2016

Ankara’da Rus yetkililer ile görüşmeler başlıyor

Ankara’da Rus yetkililer ile görüşmeler başlıyor

Bugün Türkiye’ye gelen Rus gıda güvenliği yetkilileri ile yapılacak görüşmeler Rusya ile bozulan ihracat köprülerinin yeniden kurulması amacını taşıyor.

Rusya ile Türkiye arasında tarımsal ticaretin düzeltilmesi için çalışmalar sürüyor. Rusya’nın tarım ve gıda güvenliği kuruluşu Rosselkhoznadzor’un yetkilileri Türkiye’nin ihracat ürünlerindeki kontrol sistemini incelemek üzere bugün Türkiye’ye geldi.

Bakanlık ile görüşmeler yapılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelecek Roselkhoznadzor heyeti, tarım ürünlerinin denetlendiği ilgili laboratuvar ve lojistik tesisleri de ziyaret edecek. Heyetin 6 Ağustos tarihine kadar Türkiye’de kalacağı belirtiliyor.

Tarımsal ihracatta iyileşmeye işaret

Bu ziyaret, uçak krizinden sonra ihracatın aşamalı olarak kısıtlanması ve Mayıs ayı itibariyle neredeyse durma noktasına gelmesinin ardından iyileşmeye dair işaret olarak görülüyor. Türkiye-Rusya ilişkilerinde Temmuz başında yaşanan mektup süreci ile başlayan düzelmeden ilk etapta üreticilerin fayda sağlayacağı dile getirilmişti. Rusya Tarım Bakanlığı ise yaptığı açıklamada gıda ambargosunu kaldırmakta acele etmeyeceklerini söylemişti.

Sebze ve meyvede ambargo devam ediyor

Bugün itibariyle Rusya’da domates, hıyar, kuru soğan, lahana, marul, patlıcan gibi sebzelerin yanı sıra turunçgiller, elma, armut, kayısı, üzüm ve çilek gibi meyve ürünlerinin Türkiye’den ithal edilmesine yönelik ambargo bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.