tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.7.2016

Tarımdaki büyük birleşme resmiyet kazandı

Tarımdaki büyük birleşme resmiyet kazandı

Tarımın zirvesini sallayan Dow-DuPont birleşmesi resmiyet kazandı. Üç iş konula ayrılacak yeni şirketin lokomotifi tarım bilimleri olacak.

Tarım sektörünün zirvesinde dengeleri değiştiren Dow ve DuPont’un birleşme Aralık ayında aldığı birleşme kararı resmiyet kazandı. Her iki şirketin hissedarlarının birleşme işlemini onayladıkları açıklandı.

Bu yıl içinde tamamlanacak

Dow ve DuPont’un şirket evliliğinden her biri kendi alanında faaliyet gösteren üç bağımsız şirket doğacak. Oluşacak çatı şirketin isminin ise DowDuPont olacağı geçtiğimiz Şubat ayında deklare edilmişti. Birleşme işlemlerinin 2016 yılının ikinci yarısı içinde tamamlanacağı öngörülüyor.

Teknoloji ve inovasyon temelli

Tüm paydaşlar açısından önemli faydalar sağlayacak üç teknoloji ve inovasyon temelli bilim şirketine doğru büyük bir adım atıldığını ifade eden Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andrew N. Liveris, “Dow ve DuPont hissedarlarının bu tarihi birleşmenin onaylanması için verdikleri olağanüstü destek, DowDuPont’un temsil ettiği değer önerisiyle yükselen hissedar değerinin açık bir ifadesi” diyor.

Üreticilere yeni seçenekler yaratacak

Sırada ilgili yetki alanlarındaki düzenleyici kurumlarla yapılacak çalışmalar olduğunu söyleyen DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen ise, “Bu birleşmenin hissedarlarımız için uzun vadeli, sürdürülebilir bir değer, müşterilerimiz içinse üstün çözümler ve seçenekler yaratacağına inancımız tam” şeklinde konuşuyor.

Bağımsız şirketler sırasıyla tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler alanlarında çalışacak. 18,5 milyar dolar pazar payıyla sektörün zirvesine yerleşmesi beklenen tarım kolu birleşmenin en önemli parçasını oluşturuyor.

tarimdaki-buyuk-birlesme-resmiyet-kazandi2.jpg

Zirvede yeni arayışlar

Tarım sektörünün “6 büyükler”inden ikisi olarak kabul edilen Dow ve DuPont tarımda tohum ve bitki koruma alanlarında faaliyet gösteriyor. 2015 sonunda açıklanan birleşme kararının ardından Monsanto, Syngenta, Bayer ve BASF’te de yeni arayışlar hız kazanmış ve karşılıklı teklifler gerçekleşmişti.

Çin kimya firması ChemChina’nın Syngenta’yı satın alma kararının ardından halen süren görüşmeler ve Monsanto’ya yaptığı teklif reddedilen Bayer’in yeni bir teklif sunup sunmayacağı sektörün zirvesinde merakla beklenen diğer gelişmeler.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.