tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2016

Çeltikte verimi yüzde 50 arttıracak keşif

Çeltikte verimi yüzde 50 arttıracak keşif

Çeltiğin topraktan beslenmesini sağlayan protein üzerine yapılan çalışma sonucu kendi pH değerini yükseltebilen çeltik çeşidi geliştirildi.

İngiliz ve Çinli bilim insanları, çeltiğin genetik yapısında bulunan ve bitkinin topraktan beslenmesini sağlayan proteini tanımladı. Bu proteinin arttırılmasıyla pH değeri yükseltilen çeltik, yapılan denemelerde yüzde 54’e varan verim artışı sağladı.

Çin’de bulunan Nanjing Tarım Üniversitesi ile İngiltere’de bulunan John Innes Centre’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, çeltik bitkisinde bulunan OsNRT2.3 isimli gen üzerine yoğunlaştı. Araştırmacılar, bu genin ürettiği OsNRT2.3b proteinin bitkinin beslenmesinde kilit rol oynadığını keşfetti.

Çevresel değişimlere ayak uydurabilecek

Araştırmaya göre OsNRT2.3b ne kadar fazla üretilirse bitki topraktaki pH değişimlerine o denli adapte olabiliyor. Bu sayede başta azot olmak üzere demir ve fosfor gibi hayati besinlerin bitkiye transferi kolaylaşmış oluyor. Bu proteinin oranının yükseltildiği çeşit denemelerinde yakalanan yüzde 54 oranındaki verim artışı bu tezi kanıtlar nitelikte.

Dünya nüfusunun yarısı pirinç ile besleniyor

Proteinin keşfedilmesiyle birlikte çeltiğin azot yeterliliğinin ve veriminin arttırılabileceğini söyleyen araştırmacı Tony Miller, “Bu bilgiler ışığında yeni verimli çeltik çeşitleri geliştirebilir ve dünya nüfusunun ana yiyeceği pirinç olan yüzde 50’sinin gıda güvenliğini arttırabiliriz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.