tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.5.2016

Dünyadaki bitkilerin beşte biri risk altında!

Dünyada üzerindeki bitkilerin beşte biri risk altında

Bugüne kadarki en kapsamlı listeye göre dünyada 391 bine yakın bitki türü bulunuyor. Her beş bitkiden biri ise neslinin tükenmesi riskiyle karşı karşıya!

İngiltere’de bulunan Kew (Kraliyet Botanik Bahçeleri) dünyanın bugüne kadarki en kapsamlı bitkiler listesini oluşturdu. Buna göre dünya üzerinde yaklaşık 390 bin 900 farklı bitki türü bulunuyor. Kötü haber ise; her beş bitki türünden biri neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya!

Yüzde 21’inin neslinin tükenme riski var

Alg ve yosun türlerinin harici tutulduğu araştırmaya göre dünyadaki bitki türlerinin 369 binini çiçekli bitkiler oluşturuyor. Yalnızca 2015 yılında keşfedilen 2 bin 34 bitki türünün de dahil edildiği listedeki bitki türlerinin yüzde 21’inin yok olma riskine karşı korunmaya alınması gerekiyor.

Mangrovlar yok oluşa koşuyor!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin hazırladığı kırmızı listelerden ve 2001-2012 yıllarına ait uydu görüntülerinden faydalanılan araştırmaya göre mangrov bitkileri en yoğun risk altındaki türler. Son 10 yılda yaşam alanlarının 4’te 3’ünü kaybeden mangrov arazileri en çok golf sahaları ve karides tarlaları için feda ediliyor. Risk altındaki türleri tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen iğneyapraklı bitkiler takip ediyor.

İstilacı türler 5 bini buldu

Verilere göre doğal yaşamı baskılayan bir diğer önemli faktör ise istilacı bitkiler. Sayıları dünya çapında 5 bini bulan bu türler doğal bitki türleri ve ekosistemler karşısında tehdit oluşturuyor. Bitki türlerinin yüzde 10’unun ise iklim değişikliklerine karşı “çok hassas” konumda olduğu belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.