tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.4.2016

İlaca dirençli otların sırrı çözülüyor

İlaca dirençli otların sırrı çözülüyor

Herbisitlere dayanıklılık geliştiren yabani ot türlerinin sırrı çözülüyor. ABD’de geliştiren yöntem agresif yabani otların metabolizma özelliklerini ortaya koydu.

Bazı yabani ot türleri, aynı arazide yıllar boyunca kullanılan bitki koruma ürünlerine karşı zaman içinde dayanıklılık geliştirmeye başlıyor. Ancak bu dayanım özellikleri genetik açıdan henüz açıklanabilmiş değil. ABD’nin Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırma ise bu agresif yabani otların sırrını genetik bilgiye ihtiyaç duyulmadan çözülebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar çalışmalarını mısır ve soya arazilerinde ciddi kayıplara yol açan iki bitki üzerine yürüttü. Bunlardan ilki papatyagiller ailesinden su kendiri olarak da bilinen koyun pıtrağı (Eupatorium cannabinum) ve bir amarant çeşidi olan Amaranthus palmeri.

“Süperotlar” gerçek mi?

Herbisit direnci geliştiren yabani otlar, bu özelliği gen mutasyonu ve metabolik direnç gibi mekanizmalar sayesinde kazanıyor. Illinois Üniversitesi’nden Rong Ma, birçok kez “süperotlar” olarak gündeme gelen bu bitkiler ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Eğer bitkiler üzerinde çok uzun süre aynı ilacı uygularsanız, bunların çok az sayıda bir kısmının yaşama ve üremeye devam etme ihtimali vardır. Ve yeni üreyen kuşaktan herbisit dirençli örnekler çıkabilir.”

Yabancı ot mücadelesi gelişecek

Az sayıda bitkinin geliştirdiği bu metabolik dirence P450 VE GST adı verilen iki çeşit enzim türü neden oluyor. “Ancak bu iki sınıf enzimler içinde spesifik olarak hangi enzimlerin dirence neden olduğunu henüz bilemiyoruz” diyen araştırmacılardan Dean Riechers, “Ancak yeni yöntemle birlikte bu bilgiye ihtiyaç duymadan direnç gelişim özelliklerini ortaya koyuyoruz. Böylece herbisitlere dayanıklı yeni nesil yabani otlarla mücadelede önemli bir yol kat edilmiş olacak” açıklamasını yapıyor.


Yorumlar
  • sedatkalfa

    5 kg limontuzu 20 lt erititilir.1 tona muadil ot ilacı 8 lt ve 2 lt sulandırılmış limon suyu.dökün görün deneyin.ekstradan limo0n tuzu ekliyorsunuz.Türk limontuzunda müthiş etti yaptı.ithaldede aynısı olacaktır.

    Daha açık açıklama yaparmısınız

  • erdal ates

    iyi de haberi yapan sevgili vatandaş; haber başlığına ait içerik nerede? Hangi yöntemle yapılacak bu? Metobolizma deniliyor ancak nasıl bir yöntem izleneceği yazılmıyor! böyle haber mi olur?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.