tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2016

BASF'ten üreticiye özel platform

BASF

BASF firması tarımsal bilgi teknolojisi ürünü Maglis’i tanıttı. Web tabanlı bir platform olan Maglis, her üreticinin kendine özgü üretim planı yapmasına yardımcı oluyor.

Alman bitki koruma firması BASF, üreticilere yönelik olarak geliştirdiği web platformu Maglis’i tanıttı. İlk olarak ABD’de kullanıma sunulan platform, başta bitki koruma olmak üzere üretim süreçlerinde doğru tercihleri yapmaya yardımcı olacak.

Üreticiye rehberlik yapacak

Maglis kapsamında farklı işlevleri yerine getirecek olan 3 farklı uygulama bulunuyor. Bunlardan Customer Navigator (Müşteri Kılavuzu) arazisinde BASF ürünlerini kullanan üreticilere yönelik. Ürün ve arazi bilgilerini uygulamaya tanıtan üretici, pestisit ürününü hangi zamanda ve hangi ölçekte kullanması gerektiğini bu uygulama sayesinde öğrenecek.

Zararlı riskini gözlemek mümkün

Maglis Crop Plan (Ürün Planlama) ise üreticinin hava ve toprak koşullarına dair güncel verileri takip etmesini sağlıyor. Maglis veri tabanında kendi arazi bilgileri bulunan üretici yabani ot, hastalık ve zararlı risklerini de anbean gözleme fırsatı buluyor.

Verim ve kârlılık analizi

Sustainability Assessment (Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi) de Maglis bünyesindeki bir diğer uygulama. Burada üreticiye özgü veriler analiz edilerek pazar eğilimleri, toprak sağlığı ve biyoçeşitliliğe dair verilerle birleştiriliyor. Bu sayede üreticinin verim ve kârlılık potansiyelini somut şekilde görebilmesi mümkün oluyor.

Platform geliştikçe farklı ülkelere ulaşacak

Şu an için yalnızca Customer Navigator uygulaması ABD sınırları içinde üreticilerin kullanımına açıldı. Crop Plan ve Sustainability Assessment’ın denemeleri ise Kanada’da yapılmış durumda. BASF’ten yapılan açıklamada, dünyanın farklı bölgelerine dair daha fazla veri toplandıkça platformun daha da gelişeceği ve farklı ülkelerden üreticilere ulaşacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.