tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.3.2016

IKEA mini ev serasını tanıttı

IKEA mini ev serasını tanıttı

IKEA, evde sebze yetiştirmeyi pratik hale getiren hidroponik tarım kitinin tanıtımını yaptı. Nisan ayında piyasaya sürülecek olan kit, mutfak masasında toprak kullanmadan sebze yetiştirmeyi mümkün kılıyor.

Mobilya ve dekorasyon devi IKEA, ev içinde kendi sebzesini yetiştirmek isteyenler için geliştirdiği tarım kitini tanıttı. Hidroponik sistemin kullanıldığı ürün tüketiciye kendi sebzesini yetiştirmenin kolay ve keyifli bir yöntemini sunuyor.

Nisan ayında satışa çıkacak

Nisan ayında piyasaya sürülecek olan yetiştirme kiti küçük bir mutfak masanın üzerine yerleştirilebilecek boyutta. Kiti kullanmak için öncelikle üretilecek ürünün tohumunu seçmek ve tohumu nemli tutacak olan tamponlar ile birlikte fide kitine yerleştirip kapağını kapatmak gerekiyor.

Işık ile destekleniyor

Burada büyümeye başlayan yavru fideler bir süre sonra süngertaşı ile doldurulan yeni fide yataklarına alınıyor. Ve su ve gübre ile dolu diğer kaba yerleştiriliyor. Bu kapta bitkilerin gelişmesi ışık ile de destekleniyor. Bu sistem güneş ışınlarının yetersiz olduğu kış aylarında da kapalı ortamda ürün yetiştirmeyi mümkün kılıyor. Mini bir sera ortamında büyüyen sebzeler kısa süre içinde tüketilebilir olgunluğa erişiyor.

Kendi sebzeni kendin yetiştir!

IKEA’nın hazırladığı tanıtım videosu kitin kullanımını anlatırken, görüntü hızlandırma yöntemiyle bitkilerin büyüme süreci de gösteriliyor. Örnek olarak marul bitkisinin kullanıldığı tanıtım, ev içinde kendi sebzesini yetiştirmeye merak duyan tüketicileri heyecanlandıracak cinsten.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.