tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.3.2016

Çiçekli bitkilerin sırrı bu fosilde

Çiçekli bitkilerin sırrı bu fosilde

Dünyanın en eski çiçekli bitki fosili Çin’de bulundu. Juraherba bodae isimli bitki tam 164 milyon yıl yaşında!

Dünyanın bilinen en eski çay fosilinin ardından, en eski kapalı tohumlu bitki de Çin topraklarında bulundu. Tahminen 164 milyon yıl yaşındaki Juraherba bodae isimli bitki, kapalı tohumlu bitkilerin dünya üzerinde ortaya çıkışına dair bilgileri sil baştan değiştirdi.

Dünyanın süslenmesi çok daha geçmişe dayanıyor!

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde arkeologlarca ortaya çıkarılan Juraherba bodae, çiçekli bitkiler olarak da bilinen kapalı tohumlular ailesine ait. Bitkiler aleminin en gelişkin üyeleri olarak bilinen kapalı tohumluların bugüne kadar 125-65 milyon yıl önce yaşanan Kretas döneminde ortaya çıktığı düşünülüyordu. Ancak 164 milyon yaşında olduğu tahmin edilen Juraherba bodae fosili, çiçekli bitkilerin Kretas döneminden de önce dünyayı süslemeye başladığını gösteriyor.

Çiçekli bitkilerin kökenini ortaya çıkaracak

4 cm uzunluğundaki Juraherba bodae’nin kök, sap, yaprak ve meyvesini çok iyi korumuş olduğunu belirten Botanikçi Li Bingtao, “Kapalı tohumlular yeryüzündeki en büyük bitki grubu. Ancak bu bitkilerin kökenleri ve gelişimleri yeterince bilinmiyor. Bu keşif, kapalı tohumlu bitkilerin nasıl ortaya çıktığını anlamamıza yardımcı olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.