tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2016

Yüksek kalsiyumlu patatesler geliyor

Yüksek kalsiyumlu patatesler geliyor

ABD’li araştırmacılar patatesin DNA’sında bulunan moleküler belirleyiciyi buldu. Bu buluş çürümeye dayanıklı yüksek kalsiyumlu patates çeşitlerinin geliştirilmesini sağlayacak.

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yabani patatesler üzerine çalışan araştırmacılar, patateste kalsiyum değerlerini belirleyen genetik özellikleri keşfetti. Bu bilgi sayesinde yakın zamanda yüksek kalsiyumlu patates çeşitleri geliştirmek mümkün olacak.

Erken çürüme ve oyukların nedeni

Kalsiyum eksikliği patateslerde erken çürüme ve yumru içinde oyuk ve siyah bölgelere neden oluyor. Bu da ürünün kalitesini ve pazar değerini düşürüyor. ABD Tarım Bakanlığı ve Wisconsin-Madison Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip ise Güney Amerika’da sürdürdükleri araştırmada pazardaki çeşitlere oranda tam 7 kat daha fazla kalsiyum içeren yabani patateslere ulaştı.

DNA’daki şifre çözüldü

Yüksek kalsiyumlu yabani çeşitlerle düşük kalsiyumlu çeşitlerin melezlenmesiyle bitkinin doğal DNA’sında yer alan moleküler belirleyici (meloküler markör) ortaya çıkarılmış oldu. Bu modelin ortaya konulmasıyla da bitkinin kalsiyum özellikleri üzerine önemli verilere ulaşıldı.

Yüksek kalsiyumlu çeşitler geliştirilebilecek

Araştırmacılardan Shelly Jansky, “Bu belirleyicinin bulunması yüksek kalsiyumlu yumruları olan patates çeşitleri ıslah etmemizi sağlayacak” diyor. Yong Suk Chung ise, “Islah çalışmalarında geliştirilen her bir fidenin moleküler belirleyicisini kontrol etmemiz mümkün olacak. Böylece yeni çeşitler geliştirirken emek ve zamandan da büyük oranda tasarruf sağlanmış olacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.