tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2015-11-02 09:21:54

Ege‘de beyaz altının üretimi geriliyor

Önemli pamuk üretim merkezleri arasında olan Ege Bölgesinde pamuğun ekim alanı git gide daralıyor. Pamuk ekim alanı, 2002 yılına göre yüzde 61 gerilerken üretici sayısı 62 binden 12 bine düştü. 2015 -2016 döneminde ise üretimde yüzde 38 oranında düşüş bekleniyor. İzmir Ticaret Borsası (İTB) koordinatörlüğünde İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Söke Ticaret Borsası‘nın katkılarıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü‘nün gerçekleştirdiği çalışma ile uzaktan algılama yöntemiyle pamuk üretim ve rekolte tahmininde bulundu. Ege‘de pamuk üretimi, yüzde 38 gerileyerek 129 bin 803 ton olması bekleniyor. 2015/2016 sezonunda, bir önceki sezona göre bölgede pamuk ekim alanlarının yüzde 9,2 oranında azalarak 82 bin 652 hektara, ortalama kütlü veriminin de yüzde 9 gerileyerek dekar başına 413 kilograma kadar düşeceği tahmin ediliyor. Son yağmurlar nedeniyle de randıman oranının yüzde 38‘e kadar gerileyeceği ve pamuk üretiminin 129 bin 803 ton olacağı bekleniyor. Türkiye’de pamukta beklenilen 570 bin ton seviyelerindeki üretimdeki gerilemeden dolayı tekstil sektöründe de ham madde ihtiyacının karşılanamaması sonucuyla ithalatın artması bekleniyor. Bu nedenle, 2014-2015 sezonunda 1 milyar 400 milyon değerinde 800 bin ton pamuk ithalatı gerçekleşirken 2015-2016 sezonunda ithalatın 900 bin tonu aşacağı öngörülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.