tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2015-10-26 09:03:14

Safran Hatay’da da çiçek açacak

Dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen safranın Hatay ilinde ekimine başlandı. Kozmetik, gıda, ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanılmakta olan ürün ile Hataylı üreticiler tanıştı. Uygun iklim ve toprak özellikleri ile ürün çeşitliliğine sahip Hatay’da üreticilerin gelir elde etmesi adına çalışma başlatıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bir üreticinin arazisine safran tohumu ekildi. Daha evvel Mersin’in Aydıncık ilçesinde de safran deneme çalışmaları yapıldığını ve olumlu sonuç alındığı belirtildi. Hatay ve Mersin’in yakın coğrafyada olması dolayısı ve yakın iklimlere sahip olması ile üründen iyi sonuç alınacağı bekleniyor. İlk ekimin 250 metrekarelik bir alanda gerçekleştiği üründe beklenilen verim alındığı takdirde üreticiler için önemli bir gelir kapısı olacak. Kilogramı 25 bin liraya kadar satılan üründen verim alındığı takdirde üretimin yükseltilerek yaygınlaştırılması planlanıyor. Tarımsal projeleri yaygınlaştırarak üreticilerin farklı ürünlere yönlendirecek çalışmada ilk tohumların ekimi gerçekleşti. Ekimi yapılan ürünlerin iki ay sonra hasadının gerçekleşmesi bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.