tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2015 08:08:50

Patateste doğal değişim

Belçika’daki Gent Üniversitesi ve Uluslararası Patates Enstitüsü tatlı patatesin doğal olarak bir bakterinin genlerini içerdiğini keşfetti. Bu yabancı DNA sebebiyle tatlı patatesin ‘genetiği doğal olarak değiştirilmiş’ bir bitki olduğu ifade edildi. Araştırmacılar virüs hastalıkları için tatlı patatesin genomunu araştırırken agrobakterinin DNA dizilerine rastladı. Bu ilginç bulguyu bitki örneklerinden alınan bakteriyel kirliliğe atfetmektense, araştırmacılar bu dizileri derinlemesine incelemeye karar verdi. DNA dizileri, incelenen 291 tatlı patates çeşidinde de bulundu. Araştırmaların vardığı sonuç ise bunun kirlilik yüzünden olmadığıydı. Her tatlı patateste, genetiği değiştirilmiş ürünleri üretmek için kullanılan bir işlemle elde edilen benzer yabancı genlerin var olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar agrobakterinin varlığının genetik değişimin doğada da meydana geldiğini gösterdiğini belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.