tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2015 08:08:50

Patateste doğal değişim

Belçika’daki Gent Üniversitesi ve Uluslararası Patates Enstitüsü tatlı patatesin doğal olarak bir bakterinin genlerini içerdiğini keşfetti. Bu yabancı DNA sebebiyle tatlı patatesin ‘genetiği doğal olarak değiştirilmiş’ bir bitki olduğu ifade edildi. Araştırmacılar virüs hastalıkları için tatlı patatesin genomunu araştırırken agrobakterinin DNA dizilerine rastladı. Bu ilginç bulguyu bitki örneklerinden alınan bakteriyel kirliliğe atfetmektense, araştırmacılar bu dizileri derinlemesine incelemeye karar verdi. DNA dizileri, incelenen 291 tatlı patates çeşidinde de bulundu. Araştırmaların vardığı sonuç ise bunun kirlilik yüzünden olmadığıydı. Her tatlı patateste, genetiği değiştirilmiş ürünleri üretmek için kullanılan bir işlemle elde edilen benzer yabancı genlerin var olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar agrobakterinin varlığının genetik değişimin doğada da meydana geldiğini gösterdiğini belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.