tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.2.2012 13:17:03

Kardelen buğdayları geliyor

Avustralya’daki Tahıl Araştırma ve Geliştirme Derneği (GRDC), dona bağlı olarak yaşanan ekonomik kayıpları en aza indirmek için don dayanımı yüksek olan yeni buğday ve arpa türlerinin geliştirilebileceğini öngörüyor. GRDC’nin dona karşı dayanıklı olduğu saptanan gen kaynaklarıyla ilgili projelerinin sonuçları şubat ayının sonunda açıklanacak.

Görevli Ben Biddulph, don olaylarında meydana gelen zararı ölçmenin zor olduğuna dikkat çekiyor. “Don meydana geleceğini önceden kestirmek imkansızdır ve zarar da anında gözler görülür bir hal almaz. Ayrıca nihai mahsulü etkileyen pek çok başka faktör de bulunuyor” diyen Biddulph, devam ediyor: “Bu durum yıllar içinde buğday ve arpa çeşitleri arasında don dayanımı bakımından küçük farklılıklar olduğu varsayımına yol açtı. GRDC’nin girişimiyle farklı bölgelerde kurulan don görüntüleme tesisleri daha kesin ve yinelenebilir ölçümler yaptılar. Araştırmalar şunu gösteriyor; buğday için -2, arpa için -6 derecenin altı gibi sert donlarda bütün çeşitler eşit ölçüde duyarlı. Ancak daha ılımlı don koşullarında genetik farklılık anlam kazanıyor. Örneğin Keel, Sloop, Schooner ya da Japon menşeli arpa türleri daha yüksek bir dayanım sergiliyor.”

Gelecekteki araştırmalar dayanım kaynaklarını bulmayı ve yeni çeşitlerin don duyarlılığını geliştirmeyi hedefliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.